Formula 1'de deprem! Görevine son verildi

Formula 1'de deprem! Görevine son verildi
Güncelleme:

Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA), geçen sezon pilotlar kategorisinde şampiyonun belirlendiği Abu Dhabi Grand Prix’de Formula 1'in yarış direktörü Michael Masi'nin görevine son verdi.

Abu Dhabi Grand Prix yarışlarından sonra açılan soruşturma kapsamında Michael Masi’nin görevine son verildiği bildirildi.

Odatv.com'un haberine göre FIA Başkanı Muhammed Ben Sulayem tarafından yapılan açıklamada, Formula 1 Dünya Şampiyonası 2022 sezonunda yarış direktörlüğü görevine Michael Masi'nin yerine Niels Wittich ile Eduardo Freitas'in getirildiği açıklandı.

Abu Dhabi Grand Prix'sinde kural hatası yaptığı iddiasıyla gündeme gelen Michael Masi'ye ise FIA içerisinde başka bir görev teklif edileceği söylendi. 

FIA, Abu Dhabi Grand Prix'sine ilişkin açtığı soruşturma kapsamında yapısal değişikliklerin yer aldığı eylem planlarını da bildirilirken Formula 1 yarışlarına yeni bir kontrol sistem getirileceği açıklandı. 

Futboldaki Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemine benzer bir şekilde yarışlarda kritik kararlar alınması gerektiğinde, bu sistem devreye gireceği aktarıldı.

Bu sayede yarış direktörleriyle takımlar arasındaki iletişiminde kısıtlanacağı eklendi.

NE OLMUŞTU ?

Mercedes pilotu Lewis Hamilton, Abu Dabi'de koşulan geçen sezonun son yarışında Red Bull pilotu Hollandalı Max Verstappen'e karşı 8. şampiyonluk için mücadele etmişti.

Kazaların ve pit stop stratejilerinin damga vurduğu yarışın bitimine 6 tur kala Williams pilotu Nicholas Latifi kaza yapınca piste güvenlik aracı girmiş ve Verstappen yeniden şampiyonluk yarışına dahil olmuştu.

Yarış direktörü Masi, Vestappen'in tur bindirmesi gereken otomobillere güvenlik aracını geçme izni verince iki pilot son turda baş başa kalmış, lastikleri yeni olan Hollandalı pilot, yaptığı atakla kariyerinin ilk şampiyonluğuna uzanmıştı.