Türkiye'nin sözde ''dev'' haber sitelerine gazetelerine ''yalan haber'' darbesi

Türkiye'nin sözde ''dev'' haber sitelerine gazetelerine ''yalan haber'' darbesi
Güncelleme:

Vatandaşı yalan haberlerle kandıran sözde haber sitelerine kötü haber. Google, arama sonuçlarını manipüle ederek yalnızca sitesine trafik çekmek için aralarında Türkiye'nin en büyük gazetelerinin dev internet haber sitelerinin de bulunduğu "internet yalancıları"na ağır bir darbe vurmaya hazırlanıyor. Google'ın "yalan haber dedektörü" Türkiye için de devreye sokuldu.

HABER3COM

İnternetin en büyük arama motoru Google, yalan, çarpıtılmış, abartılmış içeriklerle hem Google algoritmasını hem de internet kullanıcılarını kandıran, yalnızca sitelerine trafik çekmek için her gün "memura zam", "otomobile indirim", "faizsiz geri ödemesiz kredi desteği", "akşam maç kaçta hangi kanalda" gibi boş içerikleri yayınlayan, yine sadece Google'dan trafik çekebilmek için yalan ve uydurma haberlere başvuran gazete ve internet haber sitelerine büyük darbe vuracak kararını açıkladı.

Google'ın "Gerçeklik Kontrol Aracı" ile artık yalan haberler tek tek ayıklanabilecek.

Yanlış bilginin ve yalan haberlerin internette hızla yayılmasını önlemek için dev bir adım atan Google'ın Türkiye'de de devreye aldığı orjinal adı Fack Check Tools olan Gerçeklik Kontrol aracı ile artık internet kullanıcılarının ne zamanı ne de internet kotaları boşa gidecek.

Sosyal medya aracılığıyla hızla yayılan yalan haberlere karşı Google tarafından alınan bu önlem ile doğru haberlerin de öne çıkmasının amaçlandığı belirtildi.

Ayrıca Google'ın bu yeni Gerçeklik Kontrol Aracı sayesinde araştırılan konunun temel etiketleri de araştırmaların hemen sağ tarafında sıralanacak. Böylelikle kullanıcı aradığı detayı haberde göremezse sayfanın tamamını okumak zorunda kalmayacak. Doğru kaynağa ulaşmak daha da kolaylaşmış olacak.

İnternetten https://toolbox.google.com/factcheck/explorer adresi üzerinden ulaşılan Google Gerçeklik Kontrol aracında dilediğiniz kelime yada kelimelerle aramalar da yapabilirsiniz.