300 milyon dolarlık kripto para çalındı iddiası

300 milyon dolarlık kripto para çalındı iddiası
Güncelleme:

CNN’e sadece belirli bir bölümü sızdırılan gizli BM raporuna göre, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti bilgisayar korsanları geçen yıl ülkenin ”nükleer ve balistik füze programını desteklemek” için milyonlarca dolar kripto para çaldı.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti  lideri Kim Jong Un ile bağlantılı bilgisayar korsanlarının nükleer program ve ülkenin zor durumdaki ekonomisini ayakta tutmak için finansal kurumlara karşı ”operasyonlar yürüttüğü” ifade edilen raporda, ismi açıklanmayan bir BM üyesi ülke, KDHC’li bilgisayar korsanlarının 316,4 milyon dolar dijital kripto para çaldığını iddia etti.

AA’nın 9 Şubat’ta sadece bazı bölümlerine ulaştığı aynı raporda ise KDHC’nin yaptırımlara rağmen 2020’de nükleer ve balistik füze programlarını geliştirmeye devam ettiği bildirilmişti.

Raporda KDHC’nin askeri geçit törenlerinde yeni kısa menzilli, orta menzilli, denizaltıdan fırlatılan ve kıtalararası balistik füze sistemleri sergilediği belirtilmişti.

KDHC’nin  yeni balistik füze savaş başlıkları test ettiğini ve taktik nükleer silahlar geliştirme hazırlıkları yaptığını duyurduğu ifade edilen raporda, Pyongyang’ın nükleer tesislerin bakımını yaptığı ve balistik füze altyapısını geliştirdiğine dikkat çekilmişti.

Nükleer ve balistik füze programları için KDHC’nin denizaşırı ülkelerden malzeme ve teknoloji arayışına devam ettiğine işaret edilen raporda, BM uzmanlarının Pyongyang’ın gemiden gemiye transfer yoluyla yasadışı rafine petrol ithalatını da soruşturduğu ve yıllık 500 bin varil petrol kısıtlamasının birçok kez aşıldığı kaydedilmişti.

BM Güvenlik Konseyi KDHC Yaptırım Komitesi uzmanlarının hazırladığı gizli raporun yayımlanıp yayımlanmayacağı ise bilinmiyor.