ABD'den Türkiye itirafı

ABD'den Türkiye itirafı
Güncelleme:

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Votel, ''Türkiye’den aldığımız destek olmasa Suriye’de yakın geçmişte yaptığımız bir çok aktiviteyi yapamazdık'' dedi.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Joseph  Votel, “Türkiye’den günlük olarak aldığımız destek olmasa Suriye’de yakın geçmişte yaptığımız bir çok aktiviteyi yapamazdık. Bölgedeki diğer ülkeler gibi Türkiye’nin de çıkarları ve endişeleri var ve bence bu ABD için önemlidir, bunun farkında olmamız gerekiyor” dedi.

Votel, Washington merkezli muhafazakar düşünce kuruluşu Dış Politika  İnisiyatifi'nde, kendi komutanlığının görev yaptığı ülkelere ilişkin  değerlendirmelerde bulundu.

İran’ın Irak üzerindeki etkisinin arttığına dikkati çeken Votel, Irak  hükümetinin Haşdi Şabi güçlerini Irak güvenlik güçlerine dahil etmeye  çalışmasından kaygı duyduğunu söyledi. Votel, “Bu durum açık bir şekilde Şii  İran’ın Irak hükümeti üzerindeki etkisini artıracaktır ve bu biz bu konuya  ilişkin endişe duymalıyız.” diye konuştu.

Konuya ilişkin olarak Bağdat’da görüşmelerin devam ettiğini anlatan  Votel, ABD hükümetinin durumu yakından takip etmesi gerektiğini bildirdi.

Votel ayrıca İran’la imzalanan Kapsamlı Ortak Eylem Planı'na (JCPOA)  da değindi. Votel,  “Benim için asıl endişe duyulması gerekilen konu JCPOA’nin  İran’ın bölgedeki tutumunu etkilememesidir.” ifadesini kullandı.

  İran’ın bölgedeki etkinliğinin devam ettiğinin altını çizen Votel,  “İran’ın düzenlediği siber saldırılar, bölgede kullandığı vekaletler ve sert  tutumu çok ciddi şekilde kaygı vericidir.” şeklinde konuştu.

“Türkiye’nin desteği olmasa Suriye’deki aktivitelerimizi yapamazdık”

Konuşmasında Türkiye’den övgüyle bahseden Votel, Türkiye’nin terör  örgütü DEAŞ’a karşı oluşturulan koalisyon içindeki çok önemli müttefiklerden  birisi olduğunu belirtti.

Votel, şunları kaydetti:

“Türkiye’den günlük olarak aldığımız destek olmasa Suriye’de yakın  geçmişte yaptığımız bir çok aktiviteyi yapamazdık. Bölgedeki diğer ülkeler gibi  Türkiye’nin de çıkarları ve endişeleri var ve bence bu ABD için önemlidir, bunun  farkında olmamız gerekiyor.”

Türkiye’nin terör örgütü DEAŞ ve PKK ile mücadele ettiğine dikkatİ  çeken Votel, “DEAŞ konusunda çok ciddi endişe duyuyorlar, fakat anlaşılabilir bir  şekilde PKK gibi gruplar hakkında da ciddi kaygıları var.” dedi.

Votel, ABD ve Mısır arasındaki askeri ilişkiler konusunda da "Mısır’ın  Rusya’yla ilişki kurmaya çalıştığını gördük, bu bizim için kaygı vericiydi.  Askeri ilişkilerin de diğer bir çok meselede olduğu gibi iyi ve kötü zamanları  vardır. Fakat Mısır ordusuyla istikrarlı bir ilişkimiz var.” ifadelerini  kullandı.