Almanya'dan iade açıklaması !

Almanya'dan iade açıklaması !
Güncelleme:

Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel, Türkiye'nin darbecileri iade talebine olumsuz yanıt vereceklerini açıkladı.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, "Türkiye bizden, darbe girişimi sonrası bize sığınma başvurusunda bulunanları iade etmemizi istiyor. Bunu yapamayız" dedi.

Gabriel, Türkiye ile Almanya ilişkilerinde normalleşme sürecinin hızlı olmayacağını da belirterek, "Kimse illüzyona kapılmasın. Bugünden yarına düzelme olmaz. Bir şeylerin gerçekten değişmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Alman Deutschlandfunk Radyosu'na yaptığı açıklamada, Türk-Alman ilişkilerinin çok zorlu dönemden geçtiğini vurgulayarak, İncirlik  meselesinin bu zorlu dönemde sadece küçük bir yer tuttuğunu ifade etti.

Türkiye ile Almanya'daki hukuk devleti anlayışlarının farklı olduğunu  belirten Gabriel, şunları kaydetti:

''Türkiye bizden, başarısız darbe girişimi sonrası bize sığınma  başvurusunda bulunanları iade etmemizi istiyor. Bunu yapamayız. Burada aramızda  çok derin görüş ayrılıkları var. Biz oradan (İncirlikten) düzgün ayrılacağız ama  sorunlar duruyor. Kimse illüzyona kapılmasın. Bugünden yarına düzelme olmaz. Bir  şeylerin gerçekten değişmesi gerekiyor."

Gabriel, Türkiye'nin NATO üyeliğiyle ilgili olarak da ''Türkiye’yi  NATO’da köşeye sıkıştırmayı ve yönünü Rusya’ya çevirmesini istemiyoruz. Askeri  yönetim döneminde de Türkiye’yi NATO’dan atmadık. Yunanistan’ı da askeri dikta  döneminde atmadık. Türkiye’nin yüzünü Doğu’ya çevirmesi ve birlik partnerimizi  kaybetmek bizim çıkarımıza olamaz” diye konuştu.