Başkan olunca Müslümanlarla ilgili sözlerini kaldırttı

Başkan olunca Müslümanlarla ilgili sözlerini kaldırttı
Güncelleme:

ABD'nin yeni başkanı Donald Trump'ın ilk icraatı müslümanlarla ilgili sözlerini sitesinden çıkartmak oldu.

ABD’deki başkanlık yarışını kazanan Donald Trump’un Müslümanlara yönelik takınacağı tavır, merakla beklenirken Trump’un "Müslümanlar'ın ABD’ye girişi yasaklanmalı" demecinin sitesinden kaldırılması dikkat çekti. Bu gelişme, “Trump’dan Müslümanlarına yönelik ilk icraat” olarak yorumlanırken ”Beyaz Saray’a çıkınca iş değişir” değerlendirmelerinin teyidi olarak da görüldü.

Sputniknews “İslamofobik demeçleri tepki çeken Trump'ın 'ilk icraat'ı ‘Beyaz Saray’a çıkınca iş değişir’ yorumunu deyim yerindeyse doğruladı. Trump'ın sitesinde ‘Müslümanlar'ın ABD'ye girişi yasaklanmalı’ demeci artık bulunamıyor” değerlendirmesinde bulundu.

BAĞIŞ SAYFASINA YÖNLENDİRİYOR

Donald Trump'ın 7 Aralık 2015'teki “Müslümanlar'ın ABD'ye girişinin yasaklanması gerektiğini” savunduğu açıklaması ‘buhar oldu” diyen Sputniknews, Trump'ın söz konusu açıklamasını sitesinde bulmanın artık mümkün olmadığını belirterek habere şöyle devam etti:

“Bu açıklamanın yer aldığı linke tıklayan kullanıcılar artık başka bir sayfaya yeniden yönlendiriyor. Kullanıcıların yeniden yönlendirildiği sayfada ise Trump'ın kampanyasına nasıl bağış yapılabileceğine dair bilgiler yer alıyor. Independent'ın haberine göre Trump'ın‘Müslümanlar'a giriş yasağı' açıklamasının yer aldığı sayfa, başkanlık seçimlerinin düzenlendiği 8 Kasım sabahında ulaşılabilir durumdaydı. Söz konusu sayfaya ulaşmak isteyen kullanıcıların artık yönlendirildiği ‘bağış sayfası' ise 8 Kasım gecesi siteye eklendi. “

Başkan olunca Müslümanlarla ilgili sözlerini kaldırttı - Resim : 1

“SADECE ÖNERİ”

Haberde, Trump’un, kampanyası süresince birçok kez Müslümanları hedef alan açıklamalarda bulunduğu anımsatıldıktan sonra “Fransa'nın başkenti Paris'te Kasım 2015'te düzenlenen saldırıların ardından Müslümanların ABD'ye sokulmaması gerektiğini söyleyerek büyük tepki çekti. Ancak daha sonra bu sözlerinin ‘sadece öneri' olduğunu belirterek geri adım atan Trump daha sonra ise ABD'deki Müslümanların terörle mücadele kapsamında fişlenmesini 'ciddi şekilde' düşünmeleri gerektiğini belirtip ülkedeki bazı camileri kapatabileceğini pek çok kez ifade etmişti” denildi.