Çocuk gelin görseniz ne yaparsınız ?

Çocuk gelin görseniz ne yaparsınız ?
Güncelleme:

Sosyal paylaşım sitelerinde yayınlanan bir videoda insanların çocuk gelinlere bakış açısını gözler önüne serdi.

Lübnan Kadın Hakları örgütünün çocuk gelinlere ve Lübnan'daki mevcut yasaya dikkat çekmek için yaptığı bir sosyal deneyde olanlar, ülkede çocuk evliliklerine verilen farklı tepkileri gözler önüne serdi. Yoldan geçenlerden çifti 'tebrik edenler' de oldu, 12 yaşındaki kız çocuğunu alıp götürmek isteyenler de.

201512151000_cocuk-gelin.jpg

Geçtiğimiz haftalarda sosyal mecralarda yayınlanan, Lübnan Kadın Örgütü Kafa’nın katkılarıyla hazırlanan sosyal deneyde, bir fotoğrafçı yetişkin bir erkek ve 12 yaşındaki bir kız çocuğunun kurgulanmış düğün çekimini yapıyor.

Bugüne dek 900 binden fazla defa izlenen videoda, çifte verilen tepkiler oldukça çeşitli. Ülkedeki kız çocuklarının yüzde 6’sının 18 yaşına gelmeden evlendiği Lübnan’da, kurgulanmış bu çekim için damat ve çocuk gelini canlandıranların yanından geçerken onları tebrik edenler oluyor.

Yoldan geçenler arasında duruma tepki gösterenler de var. Özellikle bir adamın, çocuğa dokunarak ‘hayır’ dediği an dikkat çekiyor. Buna ek olarak, fotoğrafçıya ‘Onları çektiğin için mutlu musun?’ diye soranlar da var.

201512151001_cg2.jpg

Videonun son bölümünde ise olaya ‘Koşuyorum ama onu görünce donup kaldım’ diyerek müdahil olan bir kadın, duruma şiddetle karşı çıkıyor. Kız çocuğunun ailesinin nerede olduğunu soran ve onu orada bırakmayacağını söyleyen kadın, çocuğu ‘kendi kızı gibi’ gördüğünü belirtiyor. Videonun sonunda ise, çocukların ailelerin izni ile evlenebilmelerine izin veren, oldukça eski mevcut yasanın şu an hüküm süremeyeceği belirtiliyor.

201512151000_cocuk-gelin.jpg

Şu an Lübnan’da aile izni olmadan evlenebilmek için yasal yaş kadınlar için 17, erkekler için ise 18. Ancak aileler izin verirse 9 yaşındaki kız çocukları bile evlenebiliyor.