Google Earth, ''çok gizli'' hayalet savaş uçağını yakaladı

Güncelleme:

Hayalet bombardıman uçağı olarak bilinen ABD Hava Kuvvetleri’ne ait bir B2 bombardıman uçağı Google Earth’e yakalandı.

ABD Hava Kuvvetleri'ne ait bir hayalet bombardıman uçağının Missouri'de bir çiftlik üzerinde uçarken Google Earth tarafından görüntülenmesi internet kullanıcılarını eğlendirdi.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre, hayalet bombardıman uçağını fark eden Reddit kullanıcısı u/Hippowned, salı günü bu keşfini /Damnthat'sinteresting alt başlığının takipçileriyle paylaştı.

Google Earth'teki görüntüde 2 milyar dolarlık (yaklaşık 23 milyar TL) hava aracı, Missouri'deki Kansas City'nin batısında Missourili bir çiftçiye ait olduğu düşünülen tarım arazisinin üzerinde görünüyor.

 Uçak, Google Earth tarafından görüntülendiği yerin yaklaşık 32 kilometre güneyinde bulunan ve ABD Hava Kuvvetleri'nin hayalet bombardıman uçaklarının konuşlandığı Whiteman Hava Kuvvetleri Üssü'nden pek uzakta değildi.

u/Hippowned, kanalının genelde bahçıvanlık ve eve ilişkin içerik yayımladığı düşünüldüğünde keşfinin "çok komik" olduğunu bir YouTube videosunda belirtti.

u/Hippowned, videoda izleyicilere, “Bir çiftçinin evinin üzerinden tarlasına doğru uçan bir hayalet bombardıman uçağı var ve ilaçlama uçağı gibi görünüyor, bu epey komik” dedi.

Reddit'te gönderi 110 bini aşkın beğeni ve bombardıman uçağıyla ilgili üç binden fazla yorum aldı.

B2 BOMBARDIMAN UÇAKLARI

ABD Hava Kuvvetleri (52,4 metre kanat açıklığı olduğu bildirilen) B2 hayalet bombardıman uçaklarını 1993'ten beri kullanıyor. Bu tür ilk hava aracının adı Missouri'nin Ruhu'ydu.

Hava kuvvetlerinin internet sitesinde "Düşük görünürlük ya da 'görünmezlik' özelliği, uçağa benzersiz bir beceri kazandırıyor: Düşmanın en karmaşık savunmalarını delme ve yoğun şekilde korunan en değerli hedeflerini tehdit etme" ifadeleri yer alıyor.

Hava savunmalarını delme ve etkin misillemeyi tehdit etme kabiliyeti 21. yüzyılda da güçlü ve etkili bir caydırıcılık ve muharebe gücü sağlıyor.

AeroMag'e göre, ABD Hava Kuvvetleri yeni nesil hayalet bombardıman uçaklarının üretildiğini ve gelecek yıl testlerinin başlamasını beklediklerini söyledi.