İki ülke cuma namazında bombalı saldırı, ölü ve yaralılar var !

Güncelleme:

Afganistan ve Pakistan'daki iki camiye saldırı düzenlendi. Saldırıda çok sayıda kişi yaralanırken, ölülerin de olduğu bilgisi açıklandı. Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

Afganistan'ın başkenti Kabil'deki bir camide cuma namazı sırasında düzenlenen bombalı saldırıda bir din aliminin öldüğü, 16 kişinin yaralandığı bildirildi. İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasrat Rahimi, basına yaptığı açıklamada, Kabil'deki El Takva Camisi'nde cuma namazı sırasında düzenlenen bombalı saldırıda bir din aliminin öldüğünü söyledi.

Saldırıda 16 kişinin yaralandığını ifade eden Rahimi, saldırının nasıl gerçekleştiğinin henüz bilinmediğini belirtti.

Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

Pakistan'da 3 'ü ağır 15 yaralı

Pakistan'da bir caminin içinde cuma namazı sırasında  yaşanan bombalı saldırıda ilk belirlemelere göre, iki kişi öldü, 3'ü ağır en az 15 kişi de yaralandı. 

Belucistan eyaletinin başkenti Kuetta'nın Peştunabad bölgesinde  yaşanan olayla ilgili yerel medyaya hastane ve polis kaynaklarından yansıyan  bilgiye göre, patlama namaz sırasında caminin içinde gerçekleşti.
 
Rehmania Camisi içinde yaşanan patlama nedeniyle ilk belirlemelere  göre iki kişinin öldüğü, 3'ü ağır en az 15 kişinin ise yaralandığı belirtilirken,  namaz esnasında içeride en az 40 kişinin olduğu ifade edildi.
 
Saldırıyı sosyal medyada paylaştığı mesajla kınayan İçişleri Bakanı  Şehriyar Afridi, "Kuetta'da kötü güçler tarafından yapılan başka bir kötülük  daha. Ramazanda bile camide ibadet eden masumları hedef aldılar. Bu güçlerin  ibadet eden masum sivilleri hedef alması son derece acı verici. Bu güçlere karşı  kararlılığımız bu korkak saldırıyla sarsılmayacaktır." ifadelerini kullandı.
 
Basına açıklama yapan Belucistan Eyalet Başbakanı Jam Kamal Han Alyani  ise saldırıyı kınayarak, "Bu mübarek ayda ve günde ibadet eden masumları hedef  alanlar en ağır cezaları hakediyor." dedi.
 
Saldırıyı üstlenen olmazken patlama, Pakistan'da ramazanın başından bu  yana yaşanan dördüncü saldırı oldu.
 
Belucistan'ın Gvadar kentindeki bir oteli basan teröristler 5 kişiyi  öldürmüş, askeri operasyonla etkisiz hale getirilmişlerdi. Bir diğer saldırıda  ise Killa Abdullah kentinde bir aşiret lideri öldürülmüştü.
 
En fazla can kaybı ise Pencap eyaletinin başkenti Lahor'daki Data  Darbar türbesine düzenlenen saldırıda yaşandı. Bu saldırıda 5'i polis, biri çocuk  toplam 11 kişi hayatını kaybetti.
 
Afganistan ve İran sınırında bulunan Belucistan'da DAEŞ ve Pakistan  Talibanı gibi grupların saldırıları yanında ayrılıkçı örgütler de sık sık  saldırılarda bulunuyor.