IŞİD'in komutanı eski Türk askeri

IŞİD'in komutanı eski Türk askeri
Güncelleme:

Türkiye’den Hollanda’ya göç eden Adanalı Salih'ın ilginç IŞİD hikayesi..

Suriye’de 4 yıldır devam eden savaşın en büyük kazananı şüphesiz IŞİD oldu. On binlerce ‘cihadçı’ IŞİD’e katılmak için Suriye’ye gitti. Yaklaşık 3 bin Türk de aileleriyle birlikte ‘İslam Devleti’nde yaşamak üzere Rakka’ya göçtü. IŞİD saflarında savaşan yüzlerce Türk olmasına rağmen 3 yıldır dünya basınında manşetlere çıkan isim Salih Yılmaz oldu.

Yeni bilgiler çıktı

Vatan'dan Uğur Koçbaş'ın haberine göre Türkiye’den Hollanda’ya göç eden Adanalı bir ailenin çocuğu olan Yılmaz, Hollanda ordusunda yaklaşık 2 yıl  görev yaptıktan sonra ‘cihada’ katılmak için Suriye’ye gitti. 28 yaşındaki 3 dil bilen Yılmaz, internette savaşla ilgili yazdıkları, akıllı telefonuyla çektiği fotoğraflarla  dünya medyasının ilgisini çekti. İnternette  ‘Yılmaz’ ve ‘İsrafil’ isimlerini tercih ettiği için ‘IŞİD’çi Yılmaz’ olarak ünlendi. Hollandalı Sterlina isimli bir genç kızla  internette yazışıp, Suriye’ye gelmeye ikna etti ve evlendi.  Sterlina’nın annesi  tarafından Rakka’dan ‘kurtarılışı’ ile Yılmaz bir kez daha manşetlerdeydi. El Nusra’ya esir düştüğü, infaz edildiği iddia edilen Yılmaz’la ilgili yeni bilgiler de açığa çıktı.

‘Kendini feda edenler’ arasında

Buna göre Yılmaz, hem Türk hem Hollanda ordusunda görev yapmış olması ve Suriye’de kazandığı tecrübeyle IŞİD saflarında yükseldi. Kobani’de PKK’ya karşı savaştıktan sonra IŞİD’in özel askerlerinden kurulan birliğinde görev aldı. IŞİD’in ABD’nin Delta Force, Naziler’in SS güçlerinden esinlenerek oluşturduğu ‘İnghimasyun’ birliği ‘Kendini feda edenler’ anlamına geliyor. Birlikte askeri tecrübesi yüksek, birden fazla silahı etkin bir şekilde kullanabilen ve ‘şehit’ olmak için canını feda etmekte en ufak bir tereddüt yaşamayan savaşçılar yer alıyor. Sayılarının 15 bin kadar olduğu iddia ediliyor. Yılmaz da kişisel sayfasında ‘İnghimas askerleri özel silah gibidir. Görevi yerine getirmek için arkalarına asla bakmazlar’ diye bu birliği tanımlıyor.

1-313.jpeg

Adını duyan kaçıyor

İnghimasi savaşçıları göreve tam donanımlı olarak ve ‘ölmek için’ gönderiliyor. Esir düşmeleri halinde  kendilerini patlatabilmeleri için patlayıcı veriliyor. ‘Pakistan üniforması’ adını verdikleri özel kıyafetleri var.  Başlarına siyah bandana ile siyah kar maskesi takıyorlar. Görevleri ilk baskını yapıp düşmana korku salmak. Operasyona çıkmadan önce vasiyetlerini yazıp gömülmek istedikleri yeri söyleyerek helallik istiyorlar. Yılmaz  internet sayfasında silahlarını da şöyle sıralıyor:

- Scar-H 

- MP7 n M4

- AK74SU  

- Steyr AUG

Oğlu oldu

İkinci evliliğini de Türk olmayan bir kadınla yapan Yılmaz, Muhammed Kasım Cibril adını verdiği oğlunun fotoğraflarını da ‘Ne tatlı değil mi?’ diye paylaştı.  Kendisine gelen, ‘Peki ölüme gidiyorsun çocuğuna kim bakacak?’ sorusuna ise, ‘Burada birçok mücahit kardeş var oğlumu büyütecek’ yanıtını verdi.