Peşmerge IŞİD'i Şengal'den püskürttü

Peşmerge IŞİD'i Şengal'den püskürttü
Güncelleme:

Peşmerge güçleri, Şengal'i tamamen IŞİD'den geri aldı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) bağlı Peşmerge gücünün, Sincar'ı (Şengal) tamamen kontrol altına aldığı bildirildi.

Kürt birliklerin ABD'nin hava desteğiyle başlattıkları operasyonda Irak’ın kuzeyindeki Musul'a bağlı Şengal’i ele geçirdiği açıklandı. İlçe merkezine giren peşmerge güçleri kamu binalarına IKBY bayrağı astı.

IŞİD'İN ELİNDEYDİ

Şengal 3 Ağustos 2014'te IŞİD'in eline geçmişti. Peşmerge Genel Komutanlığı’ndan dün gece yapılan açıklamada, operasyonda ilk gün en az 100 IŞİD’linin öldürüldüğü belirtilmişti.

c_7511_1.jpg

BARZANİ KOMUTA ETTİ

Açıklamada, Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’nin komuta ettiği ve 3 koldan yapılan operasyonun %75’inin başarıyla tamamlandığı kaydedilmişti.

pkk_1633.jpg

PKK'LILAR DA KATILDI

'Şengal'e Özgürlük Operasyonu' adı verilen taarruza 7 bin 500 peşmerge, Ezidi savaşçı ve PKK’lıların katıldığı belirtiliyor. Kürt birlikleri ve ABD ordusu, bu beklenen harekata karşı IŞİD'in de bölgedeki militan sayısını 600'e çıkardığını söyledi.

v_5191.jpg

OPERASYONUN AMACI NE?
Yaklaşık bir ay önce Kürt birlikler Şengal'in bir bölümünün kontrolünü ele geçirmişti. Kürt güçler bu operasyonla Şengal'i tamamen denetim altına almak istiyor. Daha önceki benzer operasyonlarda IŞİD'e karşı ilerleyişlerin yavaş ve zorlu olduğu görülmüştü.

a_6889_2.jpg

ŞENGAL NEDEN ÖNEMLİ?
Kasaba, IŞİD'in iki ana kalesi olarak görülen; Suriye'deki Rakka ve Kuzey Irak'taki Musul kentleri arasında stratejik bir konumda bulunuyor. Şengal'in IŞİD'den geri alınmasıyla örgütün ikmal yollarının da kesilmesi hedefleniyordu.

c_6402.jpg

NEREDE VE NÜFUSUNU KİMLER OLUŞTURUYOR?
Musul'un merkezinin 120 kilometre batısında bulunan Şengal'de nüfusun çoğunluğu Ezidi'ydi. Ancak Şengal, Ağustos 2014'te IŞİD'in eline geçti ve bölgedeki binlerce Ezidi, evlerini terk ederek Şengal Dağı'na sığındı. Binlerce Ezidi kadın ve çocuk da IŞİD'e esir düştü. Dağda mahsur kalanlar, Peşmerge'nin açtığı güvenlik koridorundan kurtarıldı. Şengal Dağı, IŞİD'den kurtarılsa da ilçe merkezi halen örgütünde kontrolünde.

ABD'NİN DESTEĞİ HANGİ BOYUTTA?
Kara operasyonuna sadece Peşmerge katılıyor. ABD öncülüğündeki koalisyon uçakları da hava saldırılarıyla destek veriyor. Koalisyon uçakları dün geceden bu yana Şengal ve Telafer'deki IŞİD hedeflerini bombalıyor.
Ağustos 2014’teki Şengal işgali, ABD’nin IŞİD’e karşı hava saldırılarına başlamasının en büyük nedenlerinden biriydi.

TARAFLARIN GÜÇ DENGESİ NASIL?
'Şengal'e Özgürlük Operasyonu' adı verilen taarruza 7 bin 500 Peşmerge ve Ezidi savaşçının katıldığını belirtiliyordu. Harekâta karşı terör örgütü IŞİD'in de bölgedeki militan sayısını 600'e çıkardığı ifade ediliyordu. Operasyonu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani denetliyor.