Putin Bizans gemisi için suya daldı

Putin Bizans gemisi için suya daldı
Güncelleme:

Rusya Devlet Başkanı Putin, Bizans gemisini görebilmek için Karadeniz'e daldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, batan Bizans gemisini görebilmek için Karadeniz’in Kırım kıyılarında denizin dibine daldı.

Kırım ziyareti çerçevesinde Putin, Rusya Coğrafya Toplumu ile birlikte Sivastopol’da 83 metre derinliğe özel araçla dalarak tarihi gemi enkazı üzerinde incelemelerde bulundu. Kıyıya çıkan Putin gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Bir gazetecinin, “Sizin için hangisi daha iyi: suyun altı mı yoksa üstü mü?” sorusuna Putin, “Tabii ki evde olmak en iyisi?” cevabını verdi.

BİZANS GEMİSİ İÇİN SUYA DALDI - FOTO GALERİ

Putin denizin altında gördüğü manzarayı da gazetecilerle paylaşarak, “Orada ilginç şeyler gördüm. Araştırılması gerekecek şeyler. Bu tür eserler Kuzey Karadenizkıyılarında fazla değil. 10'uncu ya da 11'inci yüzyıllara ait. Bu dönemde Rus devleti Bizans ve başka ülkelerle ilişkilerini yoğunlaştırıyordu” dedi.

Söz konusu bölgede Mayıs ayında 125 metre uzunluğunda Bizans gemisi bulunmuştu. “Rostov” dalgıç kulübü tarafından denizin 82 metre derinliğinde ortaya çıkarılan gemi, 100 yılın en büyük arkeoloji buluşu sayılmakta. Rus bilim adamlarına göre, Bizans gemisi belirlenemeyen bir nedenle batmış.

PUTİN, AZOV’A DA DALMIŞTI

11 Ağustos 2011’te dönemin Rusya Başbakanı olan Putin Kırım’a komşu Azov Denizi’nde dalgıç kıyafetleri ile denizin dibinden antik eserler çıkarmıştı.

Putin sular altındaki Rus Atlantisi’ne dalış yaparak iki amforayı sahilde bekleyen gazetecilere göstererek, “Arkeoloji gezi başkanı, bunların 6. yüzyıla ait olduğunu belirtti. O dönemler limanda gemilere yük taşınırken, amforalar sürekli kırılıyordu. Ve o yüzden atıyorlardı” demişti.

İki metre derinlikten çıkardığı tarihi eserlerle basına konuşan Putin, “Çocuklar sağ olsunlar bulmakta yardımcı oldu. Burada şarap varmış hepsini içmişler” ifadelerini kullanmıştı. Daha sonra ise olayın bir kurgu olduğu ve daha önce dalgıçlar tarafından bulunan amforaların Putin tekrar çıkarsın diye denizin dibine yerleştirildiği ortaya çıkmıştı.