Rus medyası Türkiye'yi baş düşman etti !

Rus medyası Türkiye'yi baş düşman etti !
Güncelleme:

Yapılan araştırmalarda Rus medyası, Türkiye'yi baş düşman olarak gösterdiği ortaya çıktı.

Türkiye'nin sınır ihlali yapan Rus uçağını vurmasının ardından Türk-Rus ilişkilerinde yaşanan gerilim Rus medyasına ilişkin bir araştırmaya neden oldu. Rusya medyasında “düşmanlık” söylemiyle anılan haberlerde Türkiye ile ilgili olanlar ilk sıraya yerleşti.

TürkRus'un haberine göre Türkiye, Ukrayna, ABD ve terör örgütü IŞİD’i bile geride bırakarak medyada kamuoyuna “düşman” olarak yansıtılan bir numaralı ülke haline geldi. 

rus-medyasi-icin-bas-dusman-turkiye--6453242.jpeg
 
Medialogiya adlı şirketin Rus ajanslarına yansıyan araştırmasına göre, Rusya medyasında geçtiğimiz ekim ayında Türkiye’den 516 kere düşman olarak bahsedilirken, bu sayı aralık ayında bin 487’ye yükseldi. Ukrayna bu göstergede (859 kere) Türkiye’nin gerisine düştü.
 
Uçak krizinden önce Türkiye, Rusya medyasında haftada yaklaşık 20 kere “düşman” olarak anılırken, artık bu sayı 150 civarında.
 
RBC ajansının görüşlerini aldığı Rusya federal kanallarının yetkilleri, "Türkiye’ye karşı olumsuz haber yapılması yönünde herhangi bir talimat almadıklarını" iddia ettiler. Rus medyasında, uçağın vurulmasının ardından Türkiye'nin IŞİD'le işbirliğiyle suçlandığı, "Rusya için tehdit", "düşman" gibi ifadeler kullanıldığı belirtiliyor.