Rusya'nın Türkiye'ye karşı aldığı tavırlar

Rusya'nın Türkiye'ye karşı aldığı tavırlar
Güncelleme:

Rus uçağının düşürülmesinin ardından çıkan kriz için Ruslar Türkiye'ye karşı bu tavırları ve açıklamaları yaptı.

Rusya'dan son açıklama Savunma Bakanlığı'ndan geldi. Rus Savunma Bakanlığı "Havada çatışmayı önlemek için kurulan kırmızı hat dahil Türk genelkurmayıyla tüm askeri ilişkiler askıya alındı" dedi.

Rusya Ekonomi Bakanı Aleksey Ulukayev "Akkuyu nükleer santrali projesi de yaptırımlar dahiline alınabilir. Türkiye'ye ve Türkiye'den sivil uçuşları sınırlayabiliriz" açıklamaları geldi. Rus Bakan, "Türkiye ile serbest ticaret bölgesi için hazırlıkları durdurmak zorundayız" dedi.

Medvedev ise bazı ortak projelerin dondurulmasını da kapsayabilecek bazı önlemleri hazırlaması için hükümete talimat verdi. Medvedev Türkiye'den gıda ithalatına sınırlamaların da bu önlemlerin arasında yer alacağını belirtti.

Kremlin Sözcüsü Peskov bu sabah yaptığı açıklamada  "Türkiye’ye hiçbir ambargo uygulanmayacak. Bunun yerine ilave denetim önlemleri alacağız. Türkiye’nin öngörülemeyen eylemleri karşısında bu tepkimiz doğaldır" demişti. Ancak Rusya'dan peş peşe farklı açıklamalar geliyor. 
 
Rusya Savunma Bakanlığı sözcüsü  "Daha önce alınan karara göre, Rusya Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri arasındaki tüm işbirliği kanalları askıya alındı. Buna Suriye’deki terörist yapılanmalarının imhası esnasında oluşabilecek hava kazalarını önlemek için başlatılan kırmız hat da dahil" dedi.
 
Bugün sabah saatlerinde Kremlin "Türkiye'ye ambargo yok" demişti. Ancak gün içinde Rus tarafından peş peşe açıklamalar geldi.

MEDVEDEV  TALİMAT VERDİ

Ancak Kremlin'in açıklamasının ardından Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev'den farklı açıklamalar geldi. Medvedev, Türkiye'nin  hükümete ekonomik ve insani alanda önlemler alınması yönünde talimat verdiğini belirtti.
 
Rus basınına göre uçak düşürülmesini suç olarak yorumlayan Medvedev "Askeri ve diplomatik önlemler aldık. Böyle önlemler almaya devam edeceğiz'' dedi, yeni önlemler kapsamında bazı ortak yatırım projelerinin durdurulabileceğini söyledi.
 
Medvedev, önlemler kapsamında Türk şirketlerinin faaliyetlerine sınırlama getirilebileceğini, Türkiye'den gıda ithalatının kısıtlanabileceğini, yatırım görüşmelerinin sonlandırılabileceğini ve gümrük vergileriyle ilgili yeni düzenlemeler yapılabileceğini de ekledi.
 
Bununla birlikte Medvedev, "Türkiye ile yüksek bir güven seviyesiyle üzerinde işbirliği yapılan yatırım projeleri dondurulabilir ya da tamamen sonlandırılabilir" ifadelerini de kullandı.
 
"TÜRK AKIMI'NINDA KISITLAMALAR OLABİLİR"
 
Rusya Ekonomi Bakanı Aleksey Ulyukayev ise, Türkiye ile serbest ticaret bölgesi anlaşması görüşmelerini durduracaklarını açıkladı.

Ulyukayev, Türkiye ile Rusya arasındaki sivil uçuşlara sınırlama getirebileceklerini söyledi. Ulyukayev, Türkiye’ye uygulanan yaptırımlara Türk Akımı boru hattı projesinin de dahil edilebileceğini belirtti.

"TÜRK ÜRÜNLERİNE LİMAN SINIRLAMASI"
Rusya Ekonomi Bakanı Ulyukayev, “Türkiye’ye karşı alınabilecek ekonomik tedbirlerden biri de, Türk ürünlerinin Rusya limanları ve hava sahasına girişinin yasaklanması olabilir” dedi.
 
"AKKUYU DA YAPTIRIMA DAHİL EDİLEBİLİR"

 
Türkiye’ye uygulanacak tüm yaptırımların Dünya Ticaret Örgütü’nün normlarına uygun olacağını vurgulayan Rusya Ekonomi Bakanı Aleksey Ulyukayev, "Akkuyu nükleer santrali projesi de yaptırımlar dahiline alınabilir" dedi.
 
TÜRKİYE DOĞALGAZI TL İLE ALACAKTI
 
Türkiye ile Rusya serbest ticaret bölgesi anlaşması çerçevesinde, Türkiye'nin doğalgazı Türk Lirası ile satın almasını ve Rusya'nın Türkiye'de TL ile yatırım yapmasını öngörüyordu.

Türkiye ile Rusya serbest ticaret bölgesi anlaşmasıyla ilk aşamada, uluslararası anlaşmaların kapsamadığı hizmet ve yatırım alanlarında faaliyet göstermeyi hedefliyordu.

Ticaret ise, iki ülke arasındaki serbest ticaret anlaşmasının ikinci aşamasını oluşturuyordu