Suudi Arabistan'da drone'lu saldırı

Suudi Arabistan'da drone'lu saldırı
Güncelleme:

Suudi Arabistan Enerji Bakanlığı, ülkedeki 2 petrol pompa istasyonuna drone saldırısı düzenlendiğini duyurdu. Saldırı sonucu yangın meydana geldiği bildirildi.

Suudi Arabistan Enerji, Sanayi ve Madeni Kaynaklar Bakanı  Halid el-Falih, doğu bölgesindeki rezervlerden batı sahilindeki limana petrol  taşıyan boru hattı üzerinde bulunan 2 pompa istasyonuna drone saldırısı  düzenlendiğini duyurdu. 

Falih, Suudi Arabistan resmi ajansı SPA'da yer alan açıklamasında,  sabah saatlerinde doğu bölgesindeki rezervlerden batı sahilindeki limana petrol  taşıyan boru hattı üzerinde bulunan 2 pompa istasyonuna drone saldırısı  düzenlendiğini belirtti.

Saldırı sonucu 8 numaralı istasyonda yangın çıktığını, maddi hasar  meydana geldiğini ifade eden Falih, milli petrol şirketi Saudi Aramco'nun hatta  petrol akışını durdurduğunu aktardı.

Bakan, hatta petrol akışının normale dönmesi için zarar tespit  çalışmaları ile istasyonları onarma çalışmalarının sürdüğünü, ülkede petrol  üretim ve ihracatının devam ettiğini kaydetti.

Falih, son zamanlarda Körfez ülkelerinde önemli noktalarda yapılan bu  saldırıların yalnızca Suudi Arabistan'ı hedef almadığını, küresel ekonomiyi ve  dünyaya petrol akışını hedef aldığını aktardı.

Bakan "bu saldırıların ayrıca Yemen'de İran destekli Husiler de dahil  olmak üzere bu tür eylemleri yapan tüm terör gruplarına karşı koymanın önemini  bir kez daha ortaya çıkardığını" ifade etti.

Husilere bağlı El-Mesire kanalında Suudi Arabistan'da önemli noktalara  7 hava saldırısı düzenlendiği iddia edilmişti.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Halid el-Falih, pazar akşamı da Birleşik  Arap Emirlikleri'nin (BAE) kara suları yakınlarında iki Suudi Arabistan petrol  tankerine sabotaj düzenlendiğini duyurmuştu. BAE de aynı bölgede farklı  ülkelerden 4 sivil ticari kargo gemisinin sabotaja uğradığını bildirmişti.

İki ülkenin açıklamalarında yer alan sabotajların, aynı saldırı olup  olmadığı henüz netlik kazanmadı.

AA