Türk Büyükelçiliği'ne çirkin saldırı

Türk Büyükelçiliği'ne çirkin saldırı
Güncelleme:

Berlin'deki Türk Büyükelçiliği'ne kimliği henüz belirlenemeyen kişilerce boyalı saldırı düzenlendi.

Önce sis bombası patlattığı belirlenen saldırganlar, büyükelçilik binasına PKK ve YPG’nin kullandığı sarı, kırmızı ve yeşil renkli boya fırlattı.

DW Türkçe’nin haberine göre Berlin polisinin bir sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, kimliği henüz belirlenemeyen kişilerin büyükelçilik binasının önünde sis bombası patlattığı belirtildi. Sisten yararlanan dört koyu renk giyimli kişinin, sabah saat 6.00 sularında büyükelçiliğin ön cephesine sarı, kırmızı ve yeşil renkli boya fırlattığı ve ardından kaçtığı bildirildi. Sözcünün aktardıklarına göre saldırıda yaralanan olmadı.

Olaydan dakikalar sonra bir taksi sürücüsünün büyükelçilik yakınlarındaki Tiergarten parkında bir çalılığın yandığını bildirdiğini söyleyen sözcü, bir bisikletlinin de binanın yakınlarında bir dikenli tel rulosu bulduğunu belirtti. Bölge, sürdürülecek teftiş nedeniyle kapatıldı.

Federal Emniyet Dairesi'nin (BKA) siyasi arka plana sahip suçlarla ilgilenen birimi tarafından olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Bir polis sözcüsü, "Siyasi motivasyona sahip bir saldırı ihtimali üzerinde duruyoruz" açıklamasında bulundu.

Büyükelçiliğin resmi Twitter hesabı üzerinden Almanca ve Türkçe dillerinde bir açıklama yayınlandı. Açıklamada, saldırı kınandı ve “Bu sabah Büyükelçiliğimize karşı terör örgütü yandaşı oldukları tahmin edilen kişilerce yapılan boyalı saldırıyı şiddetle kınıyoruz.  Alman güvenlik birimlerinin soruşturmayı bir an önce tamamlamalarını ve faillerin yakalanarak adalet önüne çıkartılmasını bekliyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Deutsche Welle Türkçe