Bakan Nebati: Enflasyonda düşüş trendine girdik

Bakan Nebati: Enflasyonda düşüş trendine girdik
Güncelleme:

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Kasım ayı enflasyon rakamlarının ardından yaptığı açıklamada, ''Enflasyonda zirveyi geride bırakarak düşüş trendine girmiş bulunuyoruz'' dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kasım ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 84,39, aylık yüzde 2,88 olarak gerçekleşti. 

Kasım ayı enflasyon verisini değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ''Enflasyonda zirveyi geride bırakarak düşüş trendine girmiş bulunuyoruz. Önümüzdeki aydan itibaren etkisini gösterecek olan baz etkisiyle de enflasyondaki düşüş eğilimini, bu ay Yİ-ÜFE’de olduğu gibi, daha keskin hissetmeye başlayacağız.'' dedi.

Bakan Nebati sözlerine şöyle devam etti:

"Bu gelişmede, uluslararası Emtia fiyatlarının nispeten sakin seyri ile küresel koşullardaki bazı iyileşmeler etkili olduğu gibi Kur Korumalı Mevduat ve devreye aldığımız diğer pek çok önlemin Türk Liramızda sağladığı istikrarlı duruş kuşkusuz etkili olmuştur.

Önümüzdeki aydan itibaren etkisini gösterecek olan baz etkisiyle de enflasyondaki düşüş eğilimini, bu ay Yİ-ÜFE’de olduğu gibi, daha keskin hissetmeye başlayacağız.

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Türkiye Yüzyılı vizyonumuz çerçevesinde uyguladığımız politikalarla, enflasyonla mücadeleyi kararlılıkla sürdürürken, vatandaşlarımızın alım güçlerini de korumaya devam edeceğiz."