Bakan Şimşek'in seçim sonrası ilk mesajı ''sıkı para politikası'' oldu

Bakan Şimşek'in seçim sonrası ilk mesajı ''sıkı para politikası'' oldu
Güncelleme:

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dün gerçekleşen yerel seçimlerin ardından ana hedefin enflasyonu kalıcı olarak tek haneye düşürmek olduğunu belirterek, “Sıkı para, seçici kredi ve gelirler politikasına ilaveten kamuda harcama kontrolü yaparak tasarrufu ön planda tutacağız." dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yerel seçimlerin ardından sosyal medya hesabından değerlendirmede bulundu. 

CHP'nin büyük bir zaferiyle sonuçlanan yerel seçimlerin resmi olmayan kesin sonuçlarının açıklanmasının ardından Bakan Şimşek yaptığı ilk açıklamasında ekonomide orta vadeli programı kararlılıkla uygulamaya devam edeceklerini söyledi.

Bakan Şimşek’in konuyla ilgili açıklaması şöyle oldu:

"Mahalli seçim sonuçları milletimiz ve ülkemiz için hayırlı olsun. Eylül 2023’te açıkladığımız Orta Vadeli Programımızı (OVP) güçlendirerek kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz.

Ana hedefimiz olan enflasyonu kalıcı olarak tek haneye düşürmek için sıkı para, seçici kredi ve gelirler politikasına ilaveten kamuda harcama kontrolü yaparak tasarrufu ön planda tutacağız.

OVP’de açıklanan takvime uygun olarak hayata geçireceğimiz yapısal reformlar ile ekonomide dönüşümü gerçekleştirerek verimlilik ve rekabet gücü artışı sağlayacağız. Böylece sürdürülebilir büyüme amacımıza ulaşarak sağlayacağımız kalıcı refah artışı toplumun tüm kesimlerince paylaşılacaktır.

Başarıya giden yol azim, kararlılık ve sabır ister. Azimliyiz, kararlıyız, başaracağız."