Binance'in yeni CEO'su belli oldu

Binance'in yeni CEO'su belli oldu
Güncelleme:

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance'in CEO'su Changpeng Zhao'nun istifa kararı sonrasında dev kripto para borsasının yeni CEO'su da belli oldu.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para borsası Binance ve CEO’su Changpeng Zhao’ya dava açmıştı. 

SEC, Washington’da federal mahkemeye başvurduğu şikayet dosyasında ise Binance ve Zhao'ya yönelik 13 suçlamada bulunmuştu.

SEC ayrıca Binance’in yapay işlem hacmi oluşturduğunu ve müşterilerin parasını izinsiz kullandığını söylemişti.

Bu kapsamda Binance'in ABD'de devam eden soruşturma ve davalarının sona erdirilmesi için 4 milyar doların üzerinde ceza ödemesi talep edilmişti.

Bir süredir Binance ve ABD Adalet Bakanlığı arasında devam eden görüşmelerin bir parçası olarak Binance CEO'su Changpeng Zhao'nun ise görevini bırakacağı belirtildi.

Reuters haberine göre Zhao, savcılıkla yapacağı anlaşma karşılığında 4,3 milyar dolar cezayı ödemeyi de kabul etti. Anlaşma kapsamında Zhao, hisselerini korumakla birlikte yönetici pozisyonunda bulunamayacak.

Öte yandan Binance CEO'sunun Seattle'da federal mahkemeye çıkıp savunma yapması bekleniyor.

Yeni CEO belli oldu

Changpeng Zhao'nun ABD'deki bir ceza soruşturmasını çözmek için yapılan kapsamlı bir anlaşmanın parçası olarak istifa etmeyi kabul etmesinin ardından göreve Richarg Teng’in geleceği duyuruldu.

Teng ise Binance'in 150 milyon kullanıcısına "güç, güvenlik ve emniyet" konusunda güven vermeye odaklanacağını ve "küresel olarak yüksek standartları korumak için" düzenleyicilerle iş birliği yapacağını söyledi.

Binance 2017 yılında kurulmuştu

Zhao, Binance'i 2017 yılında kurmuş ve küresel kripto piyasasının en önemli merkezlerinden biri haline getirmişti.

Şirket, ABD'deki soruşturmalarla başa çıkmakta zorlandığı için bu yıl çalışanlarının bir kısmını ise işten çıkarmıştı.