Büyükelçiliklerin akaryakıt vurgununa denetim geliyor

Büyükelçiliklerin akaryakıt vurgununa denetim geliyor
Güncelleme:

Büyükelçiliklerin vergi muafiyetinden yararlanıp akaryakıtta vurgun yaptığına dair iddialar artıyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), ABD’nin Ankara Büyükelçiliği üzerinden yapılan akaryakıttaki milyonlarca liralık “diplomatik vurgunu” önlemek için 3’lü denetim sistemine geçti. HT Gazete'den Olcay Aydilek'in haberine göre EPDK, haber sonrasında ABD’nin de “Rahatsız olduk” mesajı verdiği suiistimale karşı şu önlemleri aldı:

MUAFİYET BELGESİ: Dışişleri Bakanlığı, Ankara’daki büyükelçilikler için ÖTV’siz olarak sağlanacak akaryakıt miktarına ilişkin muafiyet belgelerini düzenli aralıklarla EPDK ile paylaşacak. Miktarlar ayrıntılı olarak işlenecek.

3 AYDA BİR BİLGİ VERECEK: Büyükelçilikler, 3’er aylık dönemler halinde satın aldıkları akaryakıt miktarı ve bu işleme ilişkin tarihi, EPDK ile paylaşacak. Düzenli veri akışı karşılıklı olarak teyit edilecek.

ŞİRKETLERE MARKAJ: Akaryakıt şirketleri, büyükelçilik-lere verdikleri bilgileri, her ay EPDK’ya iletecek. Dağıtım şirketlerinin, diplomatik muafiyet kapsamındaki akaryakıt hareketleri sıkı biçimde takip edilecek.

GAZ YAĞI İÇİN ALARM

EPDK kaynakları, gazyağında artış tespit edildiğini belirterek “Vergi avantajı nedeniyle araçlarda yakıt olarak kullanıldığı şüphesi ortaya çıktı. Konuyu incelemeye aldık” dedi.