Kıdem tazminatı için flaş açıklama

Kıdem tazminatı için flaş açıklama

Başbakan'ın ekonomi danışmanında kıdem tazminatı açıklaması..

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Ekonomi Başdanışmanı, AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, kıdem tazminatına yönelik düzenlemeyle ilgili, "Yeni düzenleme, devletin içinde olduğu, devlet güvencesinin olduğu, iş verenin üzerinde çalışan ayrılırken ekstra yük getirmeyen, süreç içinde herkesin katkıda bulunduğu bir sistem olacak." dedi.

AK Parti Ekonomi İşleri Başkan Yardımcısı da olan Günay, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, kıdem tazminatına yönelik düzenlemenin, uzun süredir gündemde  bulunan bir konu olduğunu söyledi.
 
Söz konusu düzenlemenin seçim öncesi de daha önceki yıllarda da  konuşulduğunu anlatan Günay, "Şu anda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız çok  uzun süredir bu konu üzerinde çalışıyor. Bütün taraflarla, iş dünyasının bütün  taraflarıyla görüşüyor. Bunun içinde sendikalar, STK'lar, çalışanlar, işverenler  var ve önemli olan burada uzlaşmayla herkesin içine sinen bir kıdem tazminatı  sisteminin oluşması." diye konuştu.
 
"Toplumumuzda kültürümüzden gelen tedirginlik var"
 
Günay, yapılan çalışmalar sonucunda mevcut kıdem tazminatı sisteminden  kimsenin memnun olmadığının, bu sistemin yüzde 80'inin de uygulanmadığının  belirlendiğini ifade etti.
 
Bu çalışmanın iş dünyası için çok önemli olduğuna vurgu yapan Günay,  şunları kaydetti:
 
"Şimdi işveren tarafına bakıyorsunuz, belli bir süre çalışmış, kıdem  tazminatı için ayrılacak kişiler var ama çok değerli. İş veren onlarla çalışmaya  devam etmek istiyor ama çalışan da bu hakkını kaybetmek istemiyor. Hatta  ayrıldıktan sonra kıdem tazminatını alıp yine aynı iş kolunda veya sektörde başka  bir yerde çalışmaya devam ediyor. Öbür taraftan çalışana bakıyorsunuz, belki  belli bir süre çalışıyor ama kıdem tazminatını almak için daha iyi imkan  olabilir, iş yerini değiştiremiyor veya hiç alamadan ayrılıyor. Böyle bir  mağduriyet söz konusu ve bu yapılan çalışmalar bunu gösteriyor, yüzde 80 zaten  işlemeyen bir sistem."
 
"TAM TERSİ"
Bunun revize edilmesi hatta yeniden bir sistem geliştirilmesi  gerektiğini dile getiren Günay, "Şu an onun üzerinde çalışılıyor. Toplumumuzda  kültürümüzden gelen tedirginlik var. İşte 1990'lı yıllardaki deprem fonları gibi  birtakım şeyler oluşmuş bunlar da devlet tarafından uygun kullanılmamış. Böyle  bir tedirginlik var kamuoyunda ama ben şunu söylüyorum, tam tersi." dedi.
 
Günay, sistemlerden kaynaklanan ve halkı tedirgin eden konuların AK  Parti hükümeti döneminde ödemelerinin yapılarak kapatıldığını anımsattı.
 
Şu an bireysel emeklilik sisteminin bulunduğunu ve bunun çok güzel  işlediğini vurgulayan Günay, şöyle devam etti:
 
"Kıdem tazminatı düzenlemesi de aynı o modele uygun bir şey olabilir.  Detayları Sayın Bakanımız tarafından açıklanacaktır. Dolayısıyla devletin de  içinde olduğu, devlet güvencesinin olduğu, iş verenin üzerinde çalışan ayrılırken  ekstra yük getirmeyen, süreç içinde herkesin katkıda bulunduğu bir sistem olacak.  Dolayısıyla burada ne çalışan mağdur olacak ne iş veren. Herkes bilecek ki bu  devlet güvencesinde. Şu anda diğer bireysel emeklilik sistemi var, çeyiz hesabı  var, bunların yaşanan örnekleri de var çok da güzel işliyor. Onun farklı bir  versiyonu olacak. Şu an bakanlığımız halen taraflarla görüşme halinde ama çok  ciddi üzerinde çalışılıyor. Düzenlemenin hayata geçirilmesiyle ilgili süre  bilemiyorum ama Sayın Bakanımız epey yol katedildiğini bir toplantıda  söylemişti."