Dev bankadan 4 Türk bankası için yeni değerlendirme

Dev bankadan 4 Türk bankası için  yeni değerlendirme
Güncelleme:

İngiltere merkezli dev banka HSBC, yıl başından bu yana Türk banka hisselerinde yaşanan rallinin ardından Akbank, Garanti BBVA, Türkiye İş Bankası ve Yapı Kredi Bankası için yeni değerlendirmesini açıkladı.

İngiltere merkezli dev banka HSBC, yıl başından bu yana Türk banka hisselerinde yaşanan rallinin ardından gelecek yıl için dezenflasyon patikasının büyük ölçüde fiyatlanmış göründüğünü, bu nedenle söz konusu hisselerde seçici kalmaya devam ettiğini duyurdu.

Ekonomim'de yer alan habere göre, bugün yapılan değerlendirmede, “Türk özel bankalarına ilişkin görüşlerimizi, faizlerdeki son değişiklikleri, birinci çeyrek 2024 sonuçlarında ortaya çıkan operasyonel eğilimleri ve bireysel bankacılık tarafında varlık kalitesindeki bozulmaya ilişkin erken işaretleri dikkate alarak yeniden düzenliyoruz” denildi.

“Kârlılığın sadece yıllık olarak ortalama yüzde 4 artmasını beklediğimiz 2024 yılı hâlâ bir geçiş dönemi gibi görünüyor. 2025 yılına gelindiğinde, enflasyonun yüzde 30’a doğru yavaşlayarak, net faiz marjı büyümesi için yeterli alan bırakmasını bekliyoruz” ifadeleri kullandı.

Akbank için hedef fiyatını 56,5 TL'den 70 TL'ye yükseltti; tavsiyesini "al" dan "tut"a indirdi.

İş Bankası C için hedef fiyatını 10,62 TL'den 17,3 TL'ye yükseltti.

Yapı Kredi Bankası için hedef fiyatını 27,5 TL'den 37 TL'ye yükseltti.

Garanti BBVA için hedef fiyatını 57,35 TL'den 120 TL'ye, tavsiyesini "tut" tan "al"a yükseltti.

Banka ayrıca Şişecam için de değerlendirmede bulundu. Şişecam'ın hedef fiyatını 53 TL'den 55 TL'ye yükseltti; tavsiyesini "tut" olarak korudu.