Dev bankanın CEO’su kayıp

Dev bankanın CEO’su kayıp
Güncelleme:

Çin'in en önemli yatırım bankalarından China Renaissance'ın CEO'su Bao Fan ortadan kayboldu.

Çin’in en yüksek profilli yatırım bankacılarından olan Bao Fan’ın ortadan kaybolması, Çin’in finans endüstrisine yönelik ‘yeni kısıtlama’ spekülasyonlarını körükledi.

Bao’nun şirketi China Renaissance, dün yaptığı açıklamada CEO Bao Fan ile bağlantıyı kaybettiğini söyledi. China Renaissance hisseleri bugün Hong Kong’daki erken işlemlerde sert düştü.

2 GÜNDÜR ORTADA YOK

Şirket, Bao’nun ne kadar süredir kayıp olduğunu belirtmedi. Çin’in önemli iş dünyası gazetelerinden Caixin’in haberine göre ise personel Bao ile 2 gündür iletişim kuramıyor.

Bao’nun bankasının müşterileri arasında, dünyanın en büyük teknoloji şirketleri Didi ve Meituan da bulunuyor. Firmasının duyurusu ise Pekin’de iş ve teknoloji liderlerine yönelik olası bir baskıya ilişkin endişeleri tazeledi.

SPEKÜLASYONA NEDEN OLDU

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, 2021’in sonlarında ülkenin 60 trilyon dolarlık finans sektörünü hedef alan ve düzinelerce yetkiliyi görevden alan geniş bir yolsuzlukla mücadele soruşturması başlatmıştı. Ayrıca Ant Grup, Didi gibi dev tekellere de soruşturmalar açmıştı.

Ancak Pekin yönetimi son aylarda özel sektöre karşı tutumunu yumuşattı ve gayrimenkul sektörünü desteklemek için kapsamlı bir önlem yayınladı. Buna rağmen Bao’nun ortadan kaybolmasının özel sektöre dönük yeni bir baskı ile ilgili olup olmadığı bilinmiyor.

BAO FAN KİMDİR?

China Renaissance’in yönetim kurulu başkanı olan Bao, 2005 yılında şirketini butik bir yatırım danışmanlığı şirketi olarak kurdu. O günden bu yana ise Çin’in en büyük finans kurumlarından biri haline geldi. Şirket ülkenin en büyük teknoloji firmaları ile iş yapıyor.

Daha önce Morgan Stanley ve Credit Suisse’te çalışan Bao, China Renaissance ile pek çok birleşme ve satın almaya aracılık ederek ün kazandı. Dev banka, JD.com ve Kuashou’nun ilk halka arzlarının yanı sıra Didi’nin 2021’de New York Menkul Kıymetler Borsası’na kote olması için danışman olarak görev yaptı.