Dolar/TL'de son durum ! Gözler FED kararında

Dolar/TL'de son durum ! Gözler FED kararında
Güncelleme:

Merkez Bankası'nın politika faizini beklentilerin üzerinde indirmesinin TL'de baskı devam ederken, dolar/TL bu sabah 5.76 seviyesinin altında işlem görüyor. Euro/TL ise 6.40 civarında hareket ediyor.

Bankacılar küresel faizlerin ve jeopolitik tansiyonun azaldığı bir dönemde gelen TCMB’nin faiz indiriminin ardından TL’de yaşanan tepkiyi “sınırlı” sözleriyle nitelendiriyorlar.

Özelikle ABD’nin yaptırım riskinin ortadan kalkması ve jeopolitik tansiyondaki azalışa dikkat çeken bankacılar TCMB’nin faiz indirimini önden yüklemeli olarak da tanımladı.

DOLAR, EURO VE ALTINDA SON DURUM
Dolar/TL bugün saat  07:15 itibarıyla 5.7547- 5.7565'den işlem görüyor. Kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Euro/TL ise 6.40 seviyesinde hareket ediyor.

Kapalıçarşı'da 30 Ekim güncel altın fiyatları ise şöyle: 

24 ayar külçe altının gram fiyatı 274,91 liradan, çeyrek altın fiyatı 449,47 liradan, cumhuriyet altın fiyatı ise 1.848 liradan işlem görüyor.

TCMB enflasyondaki düşüş ve jeopolitik risklerin azalmasıyla TL’deki değer kazanımının ardından politika faizini Ekim’de 250 baz puan indirimle %14’e çekti. Böylece son üç toplantıda toplamda 1000 baz puan faiz indirimi yapılmış oldu.

Enflasyonun yılsonunda tahminlerin altında kalacağı beklentisi ve gelişmiş ülkelerde faizlerin düşük seyrinin desteğiyle bazı analistler faiz indirimlerinin Aralık’ta da sürmesini bekliyor ancak bu noktada Enflasyon Raporu’nda verilecek mesajlar izlenecek.

Küresel piyasalarda ise ABD ile Çin’in ticaret anlaşmazlıklarını giderecek bir anlaşmaya gelecek ay varacağı beklentisiyle yatırımcıların riskli varlıklara olan iştahı arttı.

FED BEKLENİYOR
Küresel piyasalarda bu hafta dikkatler Fed ve Japonya Merkez Bankası’nın faiz kararlarına çevrilmiş durumda.

Dolar, Fed’in Çarşamba günü açıklayacağı faiz kararı öncesinde yen karşısında iki aydan uzun bir sürenin zirvesine yakın işlem gördü.

Seçiniz...