Dünya devinden Dolar için dikkat çeken tahmin

Dünya devinden Dolar için dikkat çeken tahmin
Güncelleme:

ABD'li yatırım bankası JPMorgan dolardaki uzun pozisyonundan çıkma kararı alırken, gelişmekte olan ülke devlet tahvillerindeki 'sat' tavsiyesini 'nötr'e yükseltti.

ABD'de beklentilerin altında gelen enflasyon verilerinin ardından piyasa aktörleri hisse senetleri ve dolarla ilgili pozisyonlarını gözden geçirmeye devam ediyor.

Gazete Duvar'da yer alan habere göre ABD’de geçen hafta açıklanan beklenti altı tüketici enflasyonu verisi, fiyat artışlarının tepe yapmış olabileceği umutlarını beraberinde getirdi. Bu umutlar hisse senetlerine alım getirirken, JPMorgan’ın hesaplamasına göre, algoritmalara dayalı işlem yapan niceliksel hedge fonları sadece iki işlem gününde 225 milyar dolarlık hisse ve tahvil alımı yapmak durumunda kaldılar.

JPMorgan Stratejisti Nikolaos Panigirtzoglou, Perşembe ve Cuma günü hisselerde 150 milyar dolar, sabit getirili varlıklarda 75 milyar dolarlık kısa pozisyonun çözüldüğünü belirtti. Ancak JPMorgan enflasyondaki bu ılımlılaşma görüntüsüne rağmen hisse senetlerindeki alım pozisyonlarını azaltmaya devam ettiğini duyurdu.

Bankanın Küresel Piyasalar Strateji Direktörü Marko Kolanovic geçen ay da benzer bir adım atmış, hisse alım pozisyonları ile tahvil satım pozisyonlarını azaltmıştı.

BloombergHT'nin haberine göre Kolanovic, müşterileri ile paylaştığı notta, ABD’de politika faizinin yüzde 5’e yaklaştığı bir ortamda, resesyondan kaçınmanın zor olacağını belirtti ve kurumunun geçen hafta hisse senetlerinde yaşanan ralliyi “hisse alım pozisyonlarını mütevazi şekilde azaltma” fırsatı olarak değerlendireceğini belirtti.

JPMorgan aynı zamanda dolardaki uzun pozisyonundan çıkma kararı alırken, gelişmekte olan ülke devlet tahvillerindeki 'sat' tavsiyesini 'nötr'e yükseltti.