Günün güldürmeyen esprisi... İşte Türkiye'nin hali diyerek anlattı

Günün güldürmeyen esprisi... İşte Türkiye'nin hali diyerek anlattı
Güncelleme:

Ziraat Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Babuşçu Türkiye'nin içinde bulunduğu durumu yaptığı "bu espriyle" anlattı.

İLBANK’ın 2020’de yüzde 100 hibe ile tamamladığı 102 projenin yüzde 99’unun AK Parti ve MHP’li belediyeler ile kayyumlara ait olduğu ortaya çıktı. Ziraat Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuşçu konuyla ilgili sosyal medyadan yaptığı paylaşımda yakın zamanda yaşanan hibe tartışmalarına atıfta bulunarak “Muhalefet neden çok yararlandı diye soruşturma açılırsa şaşırmayın.” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2019, 2020 ve 2021 yıllarında araç yardımlarının yüzde 97’sini Cumhur İttifakı belediyelerine yönelik yaparken benzer bir ayrımcılığın İLBANK tarafından da gerçekleştirildiği tespit edildi. Bankanın verilerine göre, 2020 yılında tüm maliyeti yüzde 100 hibe ile tamamlanan toplam 102 projenin 61’i AK Parti, 33’ü ise il özel idarelerinin projelerini kapsadı.

MUHALEFET BELEDİYELERİNDEN YALNIZCA BİRİNE HİBE DESTEĞİ SAĞLANDI

İLBANK’ın toplam 132 milyon 382 bin 664 TL’lik hibe desteğinden muhalefet partilerinin belediyelerinin yararlanma oranı yüzde 0,19’da kaldı. Hibe alan proje sayısının belediyelere oranında ise Cumhur İttifakı yüzde 99,02 ile Millet İttifakı belediyelerine açık ara fark attı. Türkiye nüfusunun yarısından fazlasını yöneten muhalefet belediyelerinden ise yalnızca birine hibe desteği sağlandı.

 AK PARTİLİ 60 BELEDİYEYE HİBE

Birgün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre, İLBANK’ın, “Yüzde 100 hibe” desteği verdiği belediyelerin dağılımı şöyle:

AK Parti: 60 belediye

İl Özel İdareleri: 33

Kayyum: 4 belediye

MHP: 4 belediye

CHP: 1 belediye

RİZE'YE 44,7 MİLYON TL'LİK HİBE

Hibe ile tamamlanan belediye ve il özel idaresi projelerinde maliyeti itibarıyla öne çıkan bazı projeler ise şöyle:

Rize Çamlıhemşin İlçesi Ayder Yaylası Yol Ve Altyapı Yapım İşi: 44,7 milyon TL.

Çarşamba Samsun Belediyesi Sınırları Dahilinde Muhtelif Mahallelerde Beton Kaplama Yol Yapılması Ve İdare Malı Ocaktan Konkasörle Şartnamesine Uygun Malzeme Hazırlanması Yapım İşi: 2,2 milyon TL.

İskenderun Belediyesi Asfalt Yol Yapım İşi: 14,1 milyon TL.

 “SORUŞTURMA AÇILIRSA ŞAŞIRMAYIN”

Ziraat Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuşçu konuyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda yakın zamanda yaşanan hibe tartışmalarına atıfta bulunarak “Muhalefet neden çok yararlandı diye soruşturma açılırsa şaşırmayın.” dedi.

Günün güldürmeyen esprisi... İşte Türkiye'nin hali diyerek anlattı - Resim : 1