IMF'den onay çıktı ! 249 milyon dolar ödenecek

IMF'den onay çıktı ! 249 milyon dolar ödenecek
Güncelleme:

Uluslararası Para Fonu (IMF), Tunus'a sağladığı 2,9 milyar dolarlık kredinin 249 milyon dolar değerindeki dördüncü taksitini onayladı.

IMF'den yapılan açıklamada, fon yönetim kurulu, Tunus ile 2016 yılında  imzaladığı dört yıllık 2,9 milyar dolar değerindeki kredinin 249 milyon dolarlık  dördüncü taksitini serbest bıraktı. IMF'nin, Tunus'a bugüne kadar sağladığı kredi  miktarının 1 milyar 139 milyon dolara ulaştığı belirtildi.

IMF'nin açıklamasında, nisan ayında yüzde 7,7 ile 1991'den sonra en  yüksek seviyesine ulaşan enflasyona ilişkin "para politikalarının enflasyonu  kontrol etmeye odaklanması gerektiği" uyarısı yapıldı.

Öte yandan Tunus'ta enflasyon, haziran ayında yüzde 7,8'e yükselerek  rekor kırarken, Tunus Merkez Bankası, yüksek enflasyonla mücadele için gösterge  faiz oranlarını 100 puan artırarak 6,75'e çekmişti.

Bununla birlikte Tunus Dinarı'nın dolar ve avro karşısında yaklaşık  yüzde 20'lik değer kaybı, enflasyon üzerindeki baskısını sürdürmüştü.

Tunus hükümetine müjdeler

Öte yandan, 2018'in ilk 6 ayında turizmden elde edilen gelirin, geçen  yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 48 artarak yaklaşık 492 milyon dolar seviyesine  ulaşması, kredi derecelendirme kuruluşlarının gözünden kaçmadı.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, "2015 yılında turistlerin hedef  alındığı üç terör saldırısından sonra güvenlik durumunun iyileşmesi, turizm  gelirlerinde artış, avro bölgesinden Tunus'a yönelik talep artışı ve büyümeye  dayalı bir ekonominin temellerini sağladığı" değerlendirmesinde bulundu.

Arap Baharı isimli süreçten demokratik kazanımlarla çıkmayı başaran  Tunus, ekonomik büyüme, yüksek istihdam ve refah artışı gibi beklentileri  karşılayamadı.

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) kredi koşullarını karşılamak  amacıyla, Tunus'un "kemer sıkma" tedbirlerini artıran geçen aralık ayında kabul  ettiği bütçe, yılın ilk ayında art arda zamlara ve ülke genelinde "hayat  pahalılığı protestolarına" neden olmuştu. Bir kişinin hayatını kaybettiği  gösterilerde, şiddet ve yağma olayları yaşanmıştı.

Tunus hükümeti, 2018 yılında geçen yıl gayrisafi yurt içi hasılasına  oranla yaklaşık yüzde 6'da seyreden bütçe açığını yüzde 4,9'a düşürmeyi  hedeflerken, geçen yıl kaydettikleri yüzde 2,3'lük büyümeyi yüzde 3'e çıkarmayı  amaçlıyor.

AA