Kaçak petrol satan istasyonlara operasyon

Kaçak petrol satan istasyonlara operasyon
Güncelleme:

Körfez Cumhuriyet Savcılığı'nın talebi ile başlatılan soruşturmada Türkiye'de 587 adet kaçak petrol satan istasyona operasyonun başladığı bildirildi.

Körfez Cumhuriyet Savcılığının talebi ile başlatılan soruşturma neticesinde alınan mahkeme kararı ile Türkiye çapında 587 adet kaçak petrol satan istasyona operasyon başladığı öğrenildi.

Körfez Savcılığının isteğiyle açılan davada mahkeme kararı ileTürkiye çapında örgütlü olarak kamu kurum ve kuruluşlarının zararına olmak üzere nitelikli dolandırıcılık, vergi usul kanununa muhalefet, kaçakçılıkla mücadele kanununa muhalefet suçlamaları ile geniş kapsamlı eş zamanlı bir operasyon başladığı ifade edildi. Bu operasyon kapsamında akaryakıt sektöründe faaliyet gösteren birçok dağıtım şirketi ile akaryakıt istasyonları arasında koordinasyonu sağlamakla görevli, ayrıca EPDK’ya ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne veri ve bilgi paylaşımı yapması zorunlu olan (dağıtım şirketleri) Otomasyon firmasının ilgili dağıtım şirketleri ve istasyonlar ile anlaşarak dolum ve satış bilgilerini manüpile ettiği öğrenildi. Bu suretle değiştirilen, bilgileri EPDK ve Emniyet birimlerine gönderdikleri, ayrıca göstermiş oldukları veriler üzerinden vergi ödemesi gerçekleştirdikleri ve devlet kurumlarını büyük vergi kaybına uğrattıkları, elde ettikleri kazançları kara para aklama şeklinde kaçırdıkları Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından netlik kazandırıldı. Opersyonun kapsadığı akaryakıt istasyonlarının daha çok küçük çaplı ve ismi çok bilinmeyen markalar üzerinde yapılacağı konuşuldu. Türkiye çaplı başlatılan büyük operasyonda çok sayıda istasyonun yazar kasaları söküldü, kamera kayıtlarına el konuldu.

kocaelibarisgazetesi.com

Etiketler petrol Kaçak istasyon