Koç Holding'te 'patron' belli oldu !

Koç Holding'te 'patron' belli oldu !

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı'na geçiçi olarak Ömer Koç getirildi.

Koç Holding ilk genel kurul toplantısına kadar yönetim kurulu başkanlığı görevine Ömer Koç’u seçti.

Şirketten KAP'a yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: 

"Şirketimiz Yönetim Kurulu tarafından, yapılacak ilk genel kurul toplantısına kadar Yönetim Kurulu Başkanlığına Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sn. Mehmet Ömer Koç’'un, boşalan Başkan Vekilliğine ise Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Yıldırım Ali Koç’un seçilmesine karar verilmiştir."

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, geçtiğimiz ay evinde spor yaparken kalp krizi geçirmiş, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

ÖMER KOÇ KİMDİR?

Liseyi Robert Kolej'de, üniversiteyi ise Columbia Üniversitesi'nde okuyan Koç daha sonra yine Columbia Üniversitesi'nde işletme yüksek lisansı yapmış.

YILI, LONDRA VE İSTANBUL'DA GEÇİRİYOR

Özel uçak ve helikopter dışında araç kullanmayı sevmeyen Ömer Koç, yılın bir kısmını Londra'da, bir kısmını İstanbul'da geçiriyor ve tamamen kendi dünyasında, gözlerden uzak bir hayat tarzına sahip.

SANATA OLAN İLGİSİ DİKKAT ÇEKİYOR

Sanata olan hassasiyeti ve verdiği destekle bilinen, pek çok müze ve sergi açmış, İstanbul Bienali de dahil pek çok sanatsal ve kültürel aktiviteye sponsor olan ve yine yıllık olarak sanatsal faaliyet ve arkeolojik kazılara 10 milyon Euro gibi bir bağışta bulunan Koç ailesinden böyle bir evlat yetişmesi tabii anormal değil.

OSMANLI KOLEKSİYONU VAR

Ömer Koç en çok, devasa Osmanlı koleksiyonu ile biliniyor. Dünyanın en önemli koleksiyonerleri arasında gösterilen Ömer Koç'un bu tutkusu çocukluğuna dayanıyormuş.

ÇİNİ SANATINA TUTKUSU

Çinilere müthiş bir tutkusu olan Koç'un İstanbul ve Londra'daki evlerinin duvarları diğer her şeyden daha çok çinilerle kaplanmış durumda. Koç dünyanın en büyük İznik tabak ve obje koleksiyonuna sahip ve bu konuda çok bilgi sahibi.

RESSAMLARIN OTOPORTRELERİ DUVARLARINI SÜSLÜYOR

Evleri Francis Bacon, Stanley Spencer , Otto Mueller ve Egon Schiele gibi ressamların otoportreleriyle dolu. Portrenin çok zor bir resim türü olduğunu, ancak otoportrenin çok daha zor yapıldığını; bu nedenle de otoportrelere çok saygı duyduğunu söylüyor.

ANTİK YUNAN TARİHİ OKUDU

Columbia Üniversitesi'nde Antik Yunan tarihi okuyan Koç, bildiğimize göre dünyanın en büyük Osmanlı tarihi kitap koleksiyonunun da sahibi. Aynı zamanda sanat tarihiyle ilgili tüm kitaplara, haritalara ve fotoğraflara da çok düşkün.

KİTAP ARŞİVLERİ VAR

Baudelaire, Proust ve Balzac'ın orijinal imzalı eserleri de dahil, devasa bir Fransızca kitaplar arşivi de var. (İngilizce dışında çok iyi Fransızca bildiğini ekleyelim).

HER GÜN 2 SAAT KİTAP OKUYOR

Her gün 2 saat gibi bir süreyi mutlaka okumaya ayırmaya çalıştığını söylüyor. Bunca şirketi aynı anda idare ederken buna nasıl vakit ayırabildiği ise tam bir muamma.

EVİN HER YERİNDE GERGEDAN FİGÜRLERİ VAR

Evinin dört bir yanında, yemek masasının tam ortasında ve hatta tuvaletlerde bile akla gelebilecek her malzemeden gergedan figürleri ve bibloları görmek mümkün.

"Sanırım beni bu kadar büyülüyor olmalarının sebebi, hala var olduklarına inanamıyor oluşum; neticede dinozor sayılırlar."

Japon işi fildişi Shunga heykellerinden tutun, Chapman kardeşlerin eserleri, birleşir pozisyonda gövde heykelleri ve pek çok tabloya kadar, evinin Viktoryen döşenmiş bir odasında Viktoryen olmayan her şey mevcut!

SALACAK'TAKİ YALISINI KİTAP KOLEKSİYONU İÇİN KULLANIYOR

Boğazda 2 yalı haricinde, şehrin merkezinde bir dubleksi de olduğunu bildiğimiz Koç, topladığı şeylere yer kalmayınca Salacak'taki yalısını sadece kişisel orijinal kitap koleksiyonuna ayırmış.

KOLEKSİYONLARI KORUMAK İÇİN ŞİFRELEME SİSTEMİ KURDU

Genelde biraz daha oryantalist eserleri biriktirdiği Londra'daki evine Koç, koleksiyonlarını korumak için özel bir şifreleme sistemi kurdurmuş. Her odasına parmak iziyle girilen Ömer Koç, evinde güvenlik konusunda hayli hassas.

Hatta mümkün mertebe, gittiği sergilere beraberinde götürüyor. Sergi ve galerilerden topladığı tüm katalog ve broşürleri mutlaka çalışanlarıyla da paylaşıyor; bu broşür ve kataloglar hakkında sorular soruyor.

3 YIL ÖNCE RÖPORTAJ VERMİŞTİ

3 yıl önce Ömer Koç'la bir röportaj gerçekleştiren Catherine Miller (Financial Times), kendisini aynen bu sözlerle tanımlamış.

Ancak özellikle de Koç imparatorluğunun tahtına oturan isim olursa halen bu derece gözlerden uzak kalabilecek mi, ve biz hakkında daha çok şey öğrenebilecek miyiz; zaman gösterecek.