O iddia yalanlandı ! ''İhale sonuçlanmadı''

O iddia yalanlandı ! ''İhale sonuçlanmadı''
Güncelleme:

Rönesans İnşaat'ın Moskova Sheremetyevo havalimanı ile ilgili ihaleyi kazandığı iddiasına şirketten yalanlama geldi.

Reuters haber ajansı, Rönesans İnşaat'ın Moskova Sheremetyevo havalimanı terminal ve tünel inşaatı ihalesini kazandığını belirtti. Şirketten ise ihale sürecinin henüz tamamlanmadığı, Rönesans İnşaatın ihalede finale kalan şirketler arasında yer aldığı, ihalenin kazanıldığı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Reuters'ın haberinde Sheremetyevo havalimanı yöneticisi Mikhail Vasilenko'nun, ihalenin tutarı veya ayrıntıları konusunda bilgi vermediği de ifade edildi.

Ancak havalimanını işleten şirket Ocak ayında 2018 yılına kadar yolcu terminali ve tünel inşaatını tamamlamanın maliyetinin 630 milyon dolar olacağını belirtmişti. Rusya, 1 Ocak itibariyle Türk şirketlerinin inşaat ve turizm işleri ile otel işletmeciliğini 1 Ocak'tan bu yana yasakladığı için ihaleyi bir Türk şirketinin kazanması önem arzediyor.

Türkiye'nin Kasım ayında Suriye sınırında Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından uygulanan bu yaptırımlara rağmen Rönesans İnşaat ve Limak, Sheremetyevo havalimanı inşaat ihalesine Rusya'daki iştirakleri üzerinden katılmışlardı.

ŞİRKETTEN AÇIKLAMA GELDİ 
Şirketten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Sizlerin de yakından takip ettiğiniz gibi Rönesans İnşaat olarak, Moskova Sheremetyevo havalimanı terminal ve tünel inşaatı ihalesinde finale kalan şirketler arasındadır.

Bununla birlikte Moskova Sheremetyevo havalimanı terminal ve tünel inşaatı ihale süreci henüz tamamlanmamıştır. Bu nedenle bazı haber kaynaklarından konuya ilişkin geçen haber doğru olmayıp, resmi olarak gerçeklik taşımamaktadır.

Bu konuda ve ihalenin sonucuna ilişkin şirketimize resmi açıklama yapılır yapılmaz; siz değerli basın dostlarımızla bizzat paylaşacağımızı da vurgulamak isteriz. "