OYAK kanseri tanıyan ABD’li şirketi aldı

OYAK kanseri tanıyan ABD’li şirketi aldı
Güncelleme:

OYAK, kandaki kanser hücrelerinin tesbitinde kullanılan çipi geliştiren Harvard’lı Türk profesörün kurduğu MicroMedicine’i satın aldı.

Enerji, kimya, çimento, otomotiv ve demir çelik gibi ağır sanayi yatırımları ile dikkatleri çeken OYAK, Amerika bazlı MicroMedicine Inc. şirketinin çoğunluk hisselerini alarak tıbbi teknolojiler alanındaki ilk yatırımını gerçekleştirdi.

MicroMedicine, tanı, tedavi ve klinik araştırmalar alanlarında uygulanmak üzere kan ayrıştırma teknolojileri geliştirme ve ticari kullanıma hazır hale getirme üzerinde çalışıyor. Massachussetts General Hospital ve Harvard Tıp Okulu akademisyenlerinden Profesör Doktor Mehmet Toner, Doktor Ravi Kapur ve Profesör Doktor Ronald Tompkins tarafından kurulan şirketin ortakları arasında Massachusetts General Hospital de bulunuyor. OYAK bu yatırımı ile Harvard Tıp Okulu’nun araştırma hastanesi olarak halen Amerika’nın en büyük araştırma hastanesi ve en eski 3’üncü hastanesi olan Massachusetts General Hospital ile ortak oldu.

Massachusetts General Hospital Biyo-Mikroelektromekanik Sistemleri Kaynak Merkezi Direktörü Profesör Mehmet Toner ve ekibi kandaki kanser hücrelerin tesbitinde kullanılan çipi geliştirdi. Biyo-çip üzerinde bulunan 78 bin silindirik yükseltiler arasında kanın dolaşması sağlanırken, yükseltiler üzerinde kanserli hücreyi tanıyarak bağlanan antikor molekülleri bulunuyor. Eğer kan örneği içerisinde kanserli hücre varsa bu yükseltilerdeki antikorlara bağlanarak tutulurken diğer hücreler biyo-çipten çıkıyor. Böylece kanserli hücrelerin hem varlığı hem de miktarları tesbit ediliyor.