"İhracatçıların Yarıdan Fazlası Ab'ye Mal Satıyor"

"İhracatçıların Yarıdan Fazlası Ab'ye Mal Satıyor"

TİM Başkanı Büyükekşi:- "Firmalarımızın yarısından çoğu AB'ye ihracat yapıyor. AB'nin büyüme hızındaki her 1 puanlık artış, AB'ye ihracatımızın yüzde 4 civarında artması anlamına geliyor"

İSTANBUL (AA) - Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracatçıların yarısından fazlasının Avrupa Birliği'ne (AB) mal sattığını, AB ekonomisindeki 1 puanlık büyümenin, bu bölgeye ihracatın yüzde 4 artması anlamına geldiğini belirtti.

Büyükekşi, yaptığı yazılı açıklamada, ihracatta negatif parite etkisinin azaldığını, firmaların kur ve parite risklerini azaltmayı öğrenmeleri gerektiğini vurguladı.

Avrupa Merkez Bankasının faizi indirmesinin ve parasal genişlemenin hacmini artırmasının, geçen hafta dünya ekonomisinin en önemli gündem maddesi olduğunu hatırlatan Büyükekşi, şunları kaydetti:

"Bunun yanında Avrupa için büyüme tahminlerinin aşağı çekilmesi de Türkiye açısından kritik bir değere sahip. Avrupa en büyük ihraç pazarımız olması sebebiyle en yakından izlediğimiz bölge. Geçen yıl, 63 bine yakın ihracatçımızın yarısından fazlası Avrupa'ya ihracat yaptı. Her ne kadar toplam ihracatımızın yüzde 43'ü AB'ye yapılıyor olsa da firmalarımızın yarısından çoğu bu bölgeye ihracat yapıyor. Avrupa ekonomisinin büyümesi ve sağlıklı olması bu bölgeye ihracatımızın da artması anlamına geliyor. AB'nin büyüme hızındaki her 1 puanlık artış, AB'ye ihracatımızın yüzde 4 civarında artması anlamına geliyor."

Büyükekşi, geçen hafta aşağı çekilen büyüme beklentisinin, Türkiye'nin bölgeye ihracatının yavaşlaması gibi bir etkiye sahip olduğunu dile getirerek, "Ancak AB ekonomisinde son 2 yılda yaşanan iyileşmenin ve geleceğe dönük olumlu beklentilerin de hem farkındayız hem de bunun için gerekli adımları atıyoruz" ifadelerini kullandı.

Avrupa Merkez Bankası açıklamasına değinen Büyükekşi, "Geleceğe dönük olarak faiz indirimlerinin sonuna gelindiğine yönelik yorumlar hem gelecek dönemde büyüme için hem de avronun değer kazanmasına yol açması açısından pozitif bir gelişme. Cuma akşamı 1,1160 civarında kapanan avro/dolar paritesi, 2015'ten beri sert biçimde hissettiğimiz negatif parite etkisinin hafifleyeceğini gösteriyor. Trend bu şekilde devam ederse mart ayında negatif etkinin ortadan kalkmaya başladığını görebiliriz. Bu, ihracatımız için iyi bir gelişme" değerlendirmesinde bulundu.

Büyükekşi, yarın TİM olarak Dış Ticaret Kompleksi'nde, Borsa İstanbul ile bir konferans düzenleyeceklerini aktararak, şu bilgileri de paylaştı:

"Dış ticaretin finansmanı ve farklı para birimleri ile ticaret yapmanın getirdiği risklerin azaltılmasına yönelik bu toplantımızda avro, yen, sterlin, ruble, dolar gibi para birimlerinin değerindeki dalgalanmaların firmalara yüklediği riskin 'hedge' edilmesine yönelik bilgiler verilecek. Öyle bir aşamaya gelmeliyiz ki hem emtia fiyatlarındaki dalgalanmalardan hem para birimlerindeki dalgalanmalardan ihracatımız ve ihracatçımız minimum düzeyde etkilensin. TİM olarak bu bilinç ve amaçla çalışmalarımıza devam ediyoruz."