Türkiye'ye kötü haber !

Türkiye'ye kötü haber !

OECD, Türkiye için büyüme tahminini yüzde düşürdü.

OECD, küresel ekonomi için 2015 büyüme tahminini yüzde 3,7`den 3,1`e, Türkiye için ise büyüme tahminini yüzde 3,2`den 3,1`e çekti.

OECD küresel büyüme tahminini düşürdü. 2015 öngörüsünü yüzde 3,7'den 3,1'e revize eden kuruluş düşük petrol fiyatlarının dünya ekonomisinde toparlanmayı destekleyeceğini kaydetti.

ABD'nin bu yıl yüzde 2, Çin'in yüzde 6,8 büyüyeceğini tahmin eden OECD Euro Bölgesi’nde de yüzde 1,4 büyüme öngördü. Kuruluş güçlü doların ABD dışındaki ekonomilerde ihracatı ucuzlattığını ve gelişmiş ülke merkez bankalarının ultra-genişlemeci para politikalarının küresel büyümeyi artıracağını kaydetti.

TÜRKİYE'YE FLAŞ UYARI

Türkiye ekonomisinin 2015 yılı başında büyümede zayıflık ile karşılaşmasının nedeni olarak yaklaşan seçimlerin ve bölgede devam eden jeopolitik gerilimlerin yatırımları ve tüketim harcamalarını dizginlemesini gösteren OECD, Türkiye'de büyümenin işletmeler ve hane halklarındaki bekle-gör havasının ortadan kalması ile birlikte 2015 ve 2016 yılı boyunca kademeli şekilde toparlanmaya devam edeceğini, ancak bu büyümenin potansiyelin altında kalacağını öngördü.

Türkiye'nin büyük dış finansman ihtiyaçlarını ve oynak sermaye akışları ve hedefin üzerinde seyreden enflasyonu aşağı getirmesi gerektiğini ifade eden OECD, talebin iç talepten dış kaynaklara doğru daha fazla yeniden dengelenmesi, iş dünyasının verimlilik potansiyelinin serbest bırakılması ve sağlam rekabet gücü kazanımlarının başarılmasının kritik önemli olduğunu vurguladı. OECD, anahtar konumdaki üretim ve istihdam piyasası reformlarının uygulanmasının büyümeyi ateşleyeceğini de savundu.

YÜZDE 3.2'DEN 3.1'E ÇEKTİ

Türkiye için 2015 yılı büyüme beklentisini yüzde 3,2'den 3,1'e çeken OECD, 2016 için beklentisini ise yüzde 4,0'ten 3,9'a indirdi. Enflasyon için 2015 tahminini yüzde 7,4'den 7,5'e yükselten OECD, 2016 tahminini ise yüzde 6,8'den 6,7'ye çekti.

2015 için cari işlemler açığı/GSYH tahminini yüzde 5,2'den 5,1'e indiren OECD, 2016 tahminini ise yüzde 5,6'dan 4,9'a revize etti.

Global krizi takih eden hızlı toparlanma sonrasında özel sektör yatırımlarının 2011 yılında tepe yaptığını, ancak o dönemden bu yana cansız seyrettiğini, 2013 yılı sonuna kadar artmaya devam eden kamu yatırımlarının ise oynak ekonomik aktivite döneminde ekonomiye destek sağladığını de ifade eden OECD, kurlarda belirsizlik, şirket kaldıraçmları ve döviz riskleri ile bölgesel jeopolitik gerilimlerin yatırımlarda toparlanmanın hızını etkinleyeceğini vurguladı.