Türkiye'de her 1000 aboneden 63’ünün doğalgazı kesildi

Türkiye'de her 1000 aboneden 63’ünün doğalgazı kesildi
Güncelleme:

CHP'li Ömer Fethi Gürer'in soru önergesini yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 2019 yılında abone gruplarının binde 63’ünde, faturaların ödenmemesi nedeniyle zorunlu kesinti yapıldığını açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, doğalgaza art arda gelen zamların dar gelirli yurttaş üzerinde yarattığı mağduriyeti soru önergesiyle TBMM gündemini getirdi.

Gürer’in ödenemeyen faturalarla ilgili soru önergesini yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye genelinde 16,5 milyon doğalgaz abonesinin bulunduğunu belirtti. Bakan Dönmez, 2019 yılında abone gruplarının binde 63’ünde, faturaların ödenmemesi nedeniyle zorunlu kesinti yapıldığını açıkladı.

ÖDENEMEYEN FATURALAR

CHP'li Ömer Fethi Gürer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına yönelttiği yazılı soru önergesinde, “Ülkemizde, doğalgaz abone sayısı ve bu aboneler içinde 2019 yılında aboneliği iptal ettiren hane sayısı ne kadardır? Doğalgaz abonesi olduğu halde ödeme sorunu nedeniyle doğalgazı kesilen hane sayısı ne kadardır? Ülkemizde 2019 yılında ödenmeyen doğal gaz fatura tutarlarının toplamı ne kadardır?” şeklindeki sorularına yanıt istedi.

16,5 MİLYON DOĞALGAZ ABONESİ VAR

Gürer’in önergesini yanıtlayan Bakan Dönmez, Türkiye'de 620 bini serbest tüketici olmak üzere yaklaşık 16,5 milyon doğalgaz abonesi bulunduğunu açıkladı.

HER 100 ABONEDEN 7,64’Ü ABONELİKLERİNİ İPTAL ETTİRDİ

Bakan Fatih Dönmez, 2019 yılı içinde konut abonelerinin yüzde 7,64’ü, Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği’nin ilgili hükmü kapsamında kendilerinin talebi üzerine; taşınma, bina yıkımı, kentsel dönüşüm vb. sebeplerle aboneliklerini iptal ettirdiğini bildirdi.

ABONE GRUPLARINDAN BİNDE 63’ÜNÜN DOĞALGAZI KESİLDİ

Bakan Dönmez, “Ülkemizde 2019 yılı içinde tahakkuk edilen 153 milyon 222 bin 580 doğalgaz faturasından sözleşme yükümlülüklerini yerine getirmeyen muhtelif doğalgaz abone gruplarından yüzde 0,63’ünde geçici olarak zorunlu kesinti yapılmıştır” açıklamasında bulundu.

DOĞALGAZ ZAMLARI YURTTAŞI PERİŞAN ETTİ

Önerge sahibi CHP Milletvekili Gürer ise doğalgaz fiyatlarının her yıl neredeyse yüzde 50 oranında arttığına dikkati çekti. Ülkedeki ekonomik kriz ve artan enflasyonunun da etkisiyle çok sayıda yurttaşın doğalgaz, elektrik ve su gibi faturalı borçlarını ödeyemez duruma geldiğine işaret eden Gürer, “Faturasını ödeyemediği için doğalgazı kesilen abone sayısının büyüklüğü, ülkedeki ekonomik krizin önemli bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor” dedi. Gürer doğalgazın kullanımı düştüğü dönemde fiyatlarda yapılan ayarlamaların kullanımın arttığı kış aylarında katlı zam olarak faturalara yansımasının kullanımda sıkıntı yarattığını da belirtti. Doğalgaz kullanımının azalması büyük kentlerde hava kirliliğine de neden olduğunu ifade etti.