Zincir marketler için yeni zorunluluk yürürlükte

Zincir marketler için yeni zorunluluk yürürlükte
Güncelleme:

Zincir marketlerle ilgili yeni düzenleme Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre marketler, ürünlerini ve şubelerine ilişkin verilerini Ticaret Bakanlığı'nın belirlediği sisteme aktarmak zorunda olacak.

Zincir marketlere ilişkin yeni düzenleme, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı.

Karara göre, zincir marketler, satışa sundukları ürünler ile şubelerine ilişkin verileri Ticaret Bakanlığı'nca belirlenen sisteme aktarmak zorunda kalacak.

Resmi Gazete'de yayımlanan kararda, şu ifadelere yer verildi:

"Perakende ticaretin etkin ve sürdürülebilir rekabet şartlarına göre yapılmasına yönelik politikaların geliştirilmesi, kamuoyunun aydınlatılması ve tüketicinin fiyat karşılaştırması yapabilmesine imkân sağlanması amacıyla, gıda perakende sektöründe hızlı tüketim mallarının satışıyla iştigal eden ve şube sayısı iki yüzden fazla olan zincir mağazalar, satışa sundukları ürünler ile şubelerine ilişkin verileri Bakanlıkça belirlenen sisteme aktarmakla yükümlüdür. Bu veriler ilgili kurum, kuruluş ve kamuoyuyla paylaşılabilir. Veri aktarımının usul ve esasları Bakanlıkça belirlenerek ilgili zincir mağazalara bildirilir."

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Kasım'daki AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda zincir marketlerdeki ürünlerin fiyatlarına ilişkin düzenleme yapılacağını söylemişti.

Erdoğan, basını da hedef alarak "Medya yatıyor, kalkıyor belli isimleri ekrana çıkararak market de market yaptıkları iş bu. Marketlerle ilgili gerek zincir gerek diğer marketlerle alakalı fiyatlar böyle. Kabinede arkadaşlarıma söyledim. Başta Ticaret Bakanlığımız olmak üzere kontrolleri sıkılaştıracağız. Bütün mesele bu fiyat farklılıklarını gidermenin yollarını arayacağız. Birçok birimlerde ekonomide farklılıklar var, Fiyat İstikrar Komitesi'ni kurarak takibini yapacağız. Zincir marketlerle ilgili kontrolleri sıkılaştıracağız, fiyat farklılıklarını gidermenin yollarını bulacağız, takibini yapacağız" şeklinde konuşmuştu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin zincir marketlerle ilgili "FETÖ’yle irtibatları araştırılsın" demişti.

BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç ise "Bre ahlaksızlar, bre densizler sizlere bundan sonra sizin tonunuzda cevap vereceğim bilesiniz" çıkışıyla gündeme gelmişti. Devam eden süreçte Aykaç, Gıda Perakendecileri Derneği Başkanlığı'ndan istifa etmişti.

Öte yandan suç örgütü lideri Yakup Kürşad Yılmaz, BİM CEO'su Galip Aykaç'ı "Güvendiğiniz güçlerle birlikte tuttuğunuz köşe başları mezarınız olur" diyerek tehdit etmişti.