Çanta silah sayıldı, o zanlının hapsi isteniyor

Çanta silah sayıldı, o zanlının hapsi isteniyor
Güncelleme:

Urla'da çantayla vurduğu motosiklet sürücüsü ve arkasındaki yolcuyu düşüren zanlı hakkında hapis cezası istenirken, çanta mahkemede "silah" sayıldı.

İzmir Bülent Baratalı Bulvarı’nda geçen yıl 22 Kasım saat 08.30 sıralarında motosikletle seyir halinde olan C.K. ile arkasındaki M.A.’a otobüs durağının önünden geçtikleri sırada üzerinde fosforlu pantolon bulunan kişi elindeki çantayla vurdu.

ÖNCE OTOMOBİLE ÇARPTI SONRA DEVRİLDİ

Neye uğradığını şaşıran C.K.’ın kontrolünü kaybettiği motosiklet, önündeki otomobile çarptı. C.K. ve arkasındaki arkadaşı M.A., çarpmanın etkisiyle devrilen motosikletle metrelerce sürüklendi. İki arkadaş yaralanırken, şüpheli ise uzaklaştı.

Beyin travması geçirdiği, kaburgası başta olmak üzere vücudunun çeşitli yerlerinde kırıklar oluşan kasklı C.K. ile kazayı hafif sıyrıklarla atlatan M.A., ambulanslarla İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırılıp, tedaviye alındı.

“MOTORSİKLETİ SERSERİ GİBİ KULLANIYORLARDI”

Urla İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri, güvenlik kamerası görüntülerinin yanı sıra bölgedeki mobese kamerası görüntülerinden, şüphelinin Gaziemir ilçesinde yaşayan ve asansör tamir işiyle uğraşan C.M. olduğunu belirledi.

İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne çağrılan C.M. gözaltına alındı. C.M., polisteki ilk ifadesinde, “Durakta otobüs bekliyordum. Motosikleti serseri gibi kullanıyorlardı. Çarpacaklar diye korktum. Onları korkutmak için çantayı rastgele savurdum” dedi.

C.M., polisteki işlemlerinin ardından sevk edildiği adliyede tutuklandı. Şüpheli C.M., soruşturma sürerken 2 ay tutuklu kaldığı cezaevinden tahliye edildi.

Soruşturmanın ardından Urla Cumhuriyet Savcısı iddianamede C.M. hakkında her kişiye yönelik eyleminden dolayı ‘kasten yarayama’ ve ‘basit yaralama’ suçlarından 1,5 yıldan 4,5 yıla kadar hapis cezası istedi.

İddianamede, şüpheli C.M.’nin ‘silah sayılacak’ çanta ile seyir halindeki motosikletteki şikayetçilere vurup, ‘silahla kasten yaralama’ suçunu ayrı ayrı işlediğine yer verildi.

Urla 1. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, C.M.’nin ifadesine de yer verildi.

C.M.’nin ifadesinde, “Bankanın önünde iş yerine gitmek için belediye otobüsü bekliyordum. Karşıda bulunan diğer banka şubesine para çekmek için geçmek istediğim sırada, sol tarafımdan süratli ve gürültülü bir şekilde gelen motosikleti gördüm. Motosikletin bana çarpacağını düşünerek, refleks olarak omuzumdaki çantamı elime alarak sola doğru savurdum. Evrak çantam motosiklet sürücüsüne isabet etti. Sürücü dengesini kaybedip, motosikleti ile önündeki otomobilin tamponuna çarptı. Çarpmanın etkisiyle ikisi de yere düştü. Yardım etmek için yanlarına gittim. Ambulans çağırmak için telefon ettim. Ancak 112 Acil Servis telefonu meşguldü. Ambulansa bindirilene kadar orada bekledim. Amacım kimseyi yaralamak ya da trafik kazasına sebebiyet vermek değildi. Yaralanmaya sebep olduğum için çok pişmanım “dedi.

Olayda yaralanan C.K.’ın avukatı Veysel Gül, müvekkilinin bir haftaya yakın zaman hastanede tedavi gördüğünü, kazadan dolayı halen psikolojik destek aldığını belirtip, “Dava her ne kadar Urla Asliye Ceza Mahkemesi açılmış ise de müvekkilim ağır bir şekilde yaralanmış ve beyin kanaması geçirmiştir. Bu nedenle, işlenen suç ‘öldürmeye teşebbüs’ fiili kapsamına girmektedir. Davanın ağır ceza mahkemesinde görülmesi için talep edeceğiz ” dedi. C.M., önümüzdeki günlerde hakim önüne çıkacak. (DHA)

 

DHA