Çocuklarının gözünün ölünde kadın cinayetine müebbet istendi

Çocuklarının gözünün ölünde kadın cinayetine müebbet istendi
Güncelleme:

İzmir'de bir kadını çocuklarının gözleri önünde öldürdüğü gerekçesiyle hem "kasten öldürme" ve "konut dokunulmazlığının ihlali" suçlamasıyla yargılanan zanlı hakkında ağırlaştırılmış müebbet ve 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

İzmir’de Limontepe Mahallesi’nde meydana gelen olayda, 3 çocuk annesi N.V., 4 ay önce tanıştığı M.A.'dan evli olduğu gerekçesiyle ayrılmak istedi. Bu duruma sinirlenen M.A., N.V.'ın 2 çocuğuyla birlikte yaşadığı eve geldi. 

M.A. ile N.V. arasında çıkan tartışmaya çocukları M.İ. (20) ve Z.İ. (16) de dahil oldu. Tartışmanın büyümesi üzerine M.A., yanında getirdiği tabancayla çocuklarının yanında N.V.'ı boynundan ve karnından vurup, kaçtı. Çocuklarının ihbarı üzerine gelen sağlık ekipleri tarafından hastaneye kaldırılan N.V., kurtarılamadı. 

İzmir Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsinin ardından N.V.'ın cenazesi Buca Mezarlığı'nda toprağa verildi. Polis tarafından yakalanıp gözaltına alınan M.A. ise tutuklandı.

Olaya ilişkin soruşturma tamamlanarak iddianame hazırladı. İddianamede N.V.'ın, şüpheliyle sosyal medya üzerinden tanışıp bir süre gönül ilişkisi yaşadıkları ancak sonrasında N.V.'ın ilişkisini devam ettirmek istememesi üzerine M.A. ile aralarında anlaşmazlık başladığının sabit olduğu belirtildi. Yaşanan bu anlaşmazlık üzerine şüphelinin N.V. ile görüşmek istediği ancak karşılık bulamaması sebebiyle kendi oğluna "Her şey bugüne kadarmış. Yani belki iyi belki yanlış yaptım. Hayatıma bir insan girdi, bütün hayatımı alt üst etti ve yarın yani onu da kendimi de bu hayata son vereceğim. Bu yüzden bana hakkınızı helal edin" ifadelerinin yer aldığı ses kaydı gönderdiği belirtildi.

Olay tarihinde M.A.'ın, N.V.'ın evine geldiği, N.V. ile konuşmak istediğini beyan etmesine karşın maktulenin oğlunun izin vermediği ve sanığa defalarca evi terk etmesini söylediği de iddianamede yer buldu. Tüm bu ısrarlara rağmen M.A.'ın evden çıkmaması üzerine N.V.'ın oğlunun bir arkadaşını çağırdığı, arkadaşının ısrarlarına rağmen de sanığın evi terk etmediğinin altı çizildi. Bunun üzerine taraflar arasındaki tartışmanın kavgaya dönüştüğü, M.A.'ın boşluk anında belinden silahını çıkarıp doldurt boşalt yaptığı belirtildi. M.A.'ın silahını çektikten sonra N.V.'ın iki çocuğu ve çocuğunun arkadaşının çocuk odasına kaçtıkları, N.V.'ın da grubun en arkasında kalarak çocuk odasına yöneldiğinin altı çizildi. Savcı, şüphelinin tam odaya girerken N.V.'ı hedef alıp 2 el ateş ettiğine, ardından da evden ayrıldığına vurgu yaptı.

İddianamede M.A.'ın ifadeleri de yer aldı. M.A.'ın, kendisine tuzak kurulduğunu, boğuşma sırasında belindeki silahın yere düştüğünü ardından da düşen silahı alıp, tavan kısmına iki el ateş ettiğini söylediği de iddianamede yer buldu. M.A.'ın üzerine atılı suçlamaları da kabul etmediği belirtildi.

TAVANDA KURŞUN İZİ BULUNAMADI

İddianameye giren olay yeri inceleme raporunda ise koridor tavanında herhangi bir kurşun isabet izi bulunmadığının altı çizildi. Savcı, olay sırasında devam eden bir eylemin olmadığını ve durumun meşru müdafaa hali bulunmadığına vurgu yaptı. Sanığın belinden düştüğünü iddia ettiği silahını alarak ikameti terk edebilecekken, eylemine devam ederek silahını ateşlemesinin ise N.V.'ın barışma isteğini kabul etmemesi durumunda N.V.'ı öldürme kastı ve iradesinde olduğunun net bir kanıtı olduğunun altı çizildi. 

Savcı bu sebeplerden ötürü M.A.'ın ifadelerinin suçtan kurtulmaya yönelik olduğuna vurgu yaptı. Toplanan deliller ve alınan ifadeler ışığında savcı, M.A.'ın 'kadına karşı kasten öldürmek' ve 'konut dokunulmazlığını ihlal' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 2 yıla kadar hapis isteminde bulundu.

DHA