Dikkat: Her an nüfus sayımı yapıyoruz diye sizin de kapınızı çalabilirler:

Dikkat: Her an nüfus sayımı yapıyoruz diye sizin de kapınızı çalabilirler:
Güncelleme:

Dolandırıcıların son tuzağı isyan ettirdi. İçişleri Bakanlığı tüm Türkiye'yi dolandırıcılar şimdi de "nüfus sayımı yapılıyor" yalanıyla kapı kapı gezip vatandaşların kimlik bilgilerini çalmaya çalışıyor.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü dolandırıcıların yeni tuzağı için tüm vatandaşlaraı uyardı. Bakanlığa bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü paylaşım yaptı vatandaşları dikkatli olmaya çağırdı.

Paylaşımda, bazı kişilerin kapı kapı dolaşıp, nüfus sayımı için kimlik bilgilerini doğrulama bahanesiyle sahte belge antetli kağıtlar ve biyometrik cihazlarla vatandaşın kimlik bilgilerini ele geçirilmeye çalışıldığı ifade edildi.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan duyuruda vatandaşların bu kişilere itibar etmemesi yönünde uyarıldı. Kişisel bilgilerin kesinlikle paylaşılmaması gerektiği ifade edilen Kamuoyu duyusunda, böyle bir durumla karşılaşılması halinde kolluk kuvvetlerinden yardım edin uyarısnda bulunuldu.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün paylaşımı şöyle:

Son günlerde. İçişleri Bakanlığı personeli gibi davranarak kapı kapı dolaşan ve nüfus sayımı için kimlik bilgilerini doğrulama bahanesiyle evlere gelen kişilerin olduğu; bu kişilerin ellerinde sahte belgeler. antetli kağıtlar ve biyometrik cihazlar bulunduğu: şık giyimli oldukları ve kişisel bilgileri ele geçirmeye çalıştıklarına yönelik iddiaların sosyal medyada paylaşıldığı gözlenmiştir.

Nüfus müdürlüklerine gidemeyecek durumda olan vatandaşlarımızın kimlik kartı başvurusuna ilişkin taleplerinin karşılanabilmesi amacıyla kişilerin ve/veya yakınlarının talebi üzerine mülki idare amirinin izni doğrultusunda müdürlüklerimiz adreste nüfus hizmeti sunmaktadır.

Herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için nüfus müdürlüklerinden adreste nüfus hizmeti talebi bulunmayan vatandaşlarımızın evlerine gelen ve kendilerini İçişleri Bakanlığı personeli/nüfus memuru olarak tanıtan kişilere itibar etmemeleri, mutlaka kurum kimliğinin ibraz edilmesini talep etmeleri, sahtekârlıklara karşı dikkatli olmaları ve kişisel bilgilerini kesinlikle paylaşmamaları; böyle bir durum ile karşılaşılması halinde kolluk kuvvetlerine ihbarda bulunmaları önem arz etmektedir.

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur