Eski emniyet müdür yardımcısına uyuşturucudan 18 yıl hapis cezası

Eski emniyet müdür yardımcısına uyuşturucudan 18 yıl hapis cezası
Güncelleme:

Edirne’de yurtdışından uyuşturucu madde getirme suçundan yargılanan eski emniyet müdür yardımcısına mahkeme karar duruşmasında 18 yıl 4 ay hapis cezası verilirken, diğer 4 sanık ise etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanarak 9’ar yıl 2’şer ay hapis cezasına çarptırıldı.

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan ve yurtdışından uyuşturucu madde getirme suçundan devam eden soruşturmada olayla bağlantısı olduğu iddiasıyla eski Edirne Emniyet Müdür Yardımcısı Z.A.'ın da aralarında olduğu 4 şüphelinin hakkında mahkeme kararını açıkladı.
Olaya ilişkin açılan soruşturmada savcılık polis müdürüne 30 yıl hapis istedi. Edirne eski Emniyet Müdür Yardımcısı Z.A., uyuşturucu madde ticareti yapma iddiasıyla yargılandığı davada 18 yıl 4 ay hapis, diğer 3 sanığa ise 9 yıl 2’şer ay hapis cezası verildi.

18 Kasım 2022 tarihinde Edirne’den Yunanistan’a açılan Pazarkule Sınır Kapısı’nda Türkiye’ye giriş yapan bir kamyonetin zulasında gümrük muhafaza ekipleri tarafından şüphe üzerine yapılan aramada 13 kilo 250 gram esrar ele geçirildi. Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma çerçevesinde, uyuşturucularla ilgili A.U., S.A. ve B.E. tutuklandı. Uyuşturucu kaçakçılarına yardım ettiği iddia edilen dönemin eski Edirne Emniyet Müdür Yardımcısı Z.A. ise gözaltına alındı.

Sanık S.A.'nun, Z.A.'a 180 adet işlemle 643 bin TL para gönderdiği iddia edildi.

Savcı, mütalaasında Z.A. hakkında şu görüşlere yer verdi:

"Sanık B.E.'nun beyanları doğrultusunda soruşturmanın genişletildiği, sanıklardan S.A. ve Z.A.'ın kamera kayıtlarında Edirne ilinde beraber görüntü verdiklerinin tespit edildiği, fiziki takip yapılması ile de sanıkların Edirne'nin çeşitli mekanlarında beraber oturdukları ve aralarında konuştuklarının tespit edildiği, yine sanık B.E.'un beyanları doğrultusunda yapılan araştırmada, sanık S.A.'nun sanık B.E.'na verilmek üzere, sanık B.E.'un yakınları üzerinden para göndermiş olduğunun tespit edildiği, sanık S.A.'nun da sanık Z.A.'a 180 adet işlemle 643 bin TL para göndermiş olduğunun tespit edildiği, sanık B.E.'un uyuşturucu maddelerle yakalanmış olduğu aracı, daha önce sanık Z.A.'ın bulmuş olduğunu ve sanık B.E.'un yakalanmasını ardından da sanık Z.A.'ın B.E.'a avukat temin işine giriştiği hususunda tanık beyanlarınca ispatlandığı tekrardan okundu.

Edirne 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada savcı, sanıklara yönelik esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Duruşmada tutuklu sanıklar ile ev hapsi verilen Z.A. da hazır bulundu. Savunmasını yapan Z.A. üzerindeki suç istinadını kabul etmediğini belirterek, beraatını talep etti. Z.A.’ın avukatı da müvekkilinin, iddialara ilişkin somut deliller olmadığını bu nedenle beraatını talep etti. Z.A.’a, 'Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak imal, ithal veya ihraç’ etmek suçundan 18 yıl 4 ay hapis cezası verdi. Diğer sanıklar, A.U., S.A. ve B.E. ise, etkin pişmanlık hükmünden yararlandırılarak, 9 yıl 2’şer ay hapis cezasına çarptırılıp, adli kontrol şartıyla tahliye edildi."

İHA