Ev sahibi olmak isterken, kendi evinde kiracı oldu

Güncelleme:

Bursa’da yeni bir ev almak için oturduğu evini satan kadın öğretmen güvenip parasını teslim ettiği komşusunun kurbanı oldu. Genç öğretmen şimdi kendi evinde kiracı olarak yaşıyor.

Akıl almaz olay, Bursa'nın Osmangazi İlçesi Yunuseli Mahallesi'nde yaşandı. Öğretmenlik yapan M.E., iddiaya göre 2 yıl önce oturduğu evi yeni bir ev alma hayaliyle satılığa çıkardı. Evinin çabuk satılması içinde durumu komşularına bildirdi. Durumu öğrenen alt komşusu ise kendisinin bu işlerle ilgili taşeron bir firma çalışanı olduğunu söyleyip yardımcı olacağını belirtti.

Komşusunun sözlerine güvenen M.E.'in evi kısa süre sonra başka bir vatandaşa 400 bin liraya satıldı. Parayı alan M.E., durumu hemen alt komşusuna bildirdi. Alt komşu, M.E. ve ablasına almak istedikleri evi gösterip 205 bin lira peşinat istedi. Ev alma heyecanıyla komşusuna güvenen M.E., istenilen parayı verdi. Yapılan sözleşmede Ataevler'deki dairenin yarısının nakit, yarısının da tapu çıktığında ödeneceği ifade edildi. Fakat aradan 2 yıl geçmesine rağmen ne evi, ne tapuyu ne de parayı alabilen M.E., kızı ve annesiyle oturduğu evde kiracı kaldı.

 Dolandırıldığını ifade eden M.E., “2 yıl önce kendi evimi yeni bir ev almak için satılığa çıkardım. Durumu ise alt komşuma bildirdim. Komşum bana bir firmada taşeron olarak çalıştığını söyleyerek yardımcı olacağını belirtti. Bende 2 yıllık komşuluğumuza güvenip sözüne itibar ettim. Kendi evim kısa bir süre sonra yabancı birine satıldı. Komşum benden peşinat isteyerek, ev almak istediğim yere götürdü. Bana 400 bin liraya bu evi almak için aracı olduğunu belirtti. Bende kendisine güvenip 205 bin lira peşinat verdim. Sözleşme yaptık. Yarısını da tapuyu aldığımda ödeyecektim. Ancak 2 yıl geçmesine rağmen bana hala evi ya da parayı vereceğini söyleyip oyalıyor” dedi.

Alt komşusundan şikayetçi olan M.E., mahkeme sürecinden çıkacak kararı bekliyor. Her gün kendisinden parayı alan alt komşusu taşeron ile telefonda görüşen M.E.'e, dava açtığı V.B. isimli kişi ise telefonda şu cevabı veriyor: "Ben sana başka bir ev vereyim. 800 bin lira daha bana ilave edeme yapmanız gerekiyor. O gün paranın tamamını ödememiştiniz"

 M.E., sattığı evin değerinin bugün 1,5 milyon lira olduğunu aradaki farkı ödemesinin ise mümkün olmadığını ifade etti. Aradaki anlaşmazlığın ise 2 yılda daire fiyatlarındaki dört beş kat artıştan kaynaklandığı öğrenildi.