İnternetten gıda takviyesi hastayı komaya soktu

İnternetten gıda takviyesi hastayı komaya soktu
Güncelleme:

İnternet üzerinden satılan ilaçla tedavi öneren doktor, bir kanser hastasının entübe edilmesine yol açtı.

Adana’da yaşayan 26 yaşındaki kanser hastası H.A., iddiaya göre sosyal medya üzerinden reklamını gördüğü, bitkisel ilaçla kanseri tedavini ettiğini öne süren Dr. Hakan Özkol ile iletişime geçti.

Doktorun önerdiği birtakım bitkisel ilaçları kullanmaya başlayan H.A., kilo kaybı ve nefes darlığı yaşamaya başladı. Aygün, ilaçları bir hafta kullandıktan sonra yoğun bakıma alındı. Adana Şehir Hastanesi’nde entübe edilen H.A.’ın sağlık durumu ciddiyetini koruyor. 

Cumhuriyet gazetesinden Dilan Ayırkan'ın haberine göre Baba H.A., doktor hakkında Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. H.A.’ın kardeşi Z.A. ise “Hüseyin’in kalça kemiğinde tümör vardı. Kanseri ikinci evreydi. İlacı kullanmaya başladıktan 10 gün sonra ağzından kan gelmeye başladı. 10 gün içerisinde kanser ikinci evreden dördüncü evreye çıktı. Bu doktordan şikâyetçi olan başka hastalar da var. Doktor hiçbir test yapmadan muayene etmeden ilaç vermiş. İlaçları teste göndereceğiz” dedi.

SAĞLIK DOLANDIRICILIĞI

Halk Sağlığı Uzmanı Gül Ergör, kanser ilacı adı altında internetten bitkisel ürün satılmasının kabul edilemez olduğunu vurgulayarak “Bu sağlık üzerinden bir dolandırıcılık. Hekime sormadan, hekim reçete etmeden hiçbir ilaç kullanılmamalı. Hastaların kanser ilacını internetten almayı düşünmeleri mümkün olmamalı. Bu ilaçların satılmasının önüne geçmek de mümkün olmuyor. Çünkü yurtdışından da site açıp ilaç satabiliyorlar. Bu global bir sorun. Sorunun çözümü için insanların sağlık okuryazarlığı seviyesinin artırılması gerek” dedi.

Cumhuriyet