Kanarya baskınını yapan teröristler yakalandı !

Kanarya baskınını yapan teröristler yakalandı !

Kanarya'da kahvehaneye saldırarak 2 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan PKK'lılar yakalandı.

İstanbul Polisi, 1 Şubat'ta Kanarya'da 2 kişinin katledildiği, silahlı saldırıyı aydınlattı.

Kanarya baskınını gerçekleştiren bölücü örgüt PKK üyesi 4 militan silahlarıyla birlikte yakalandı. Militanların çeşitli tarihlerde, yine Kanarya’da,düzenledikleri eylemler sırasında, bir vatandaşı pompalı tüfekle öldürdüğü, 2 polisi de silahla yaraladığı ortaya çıktı. Sorgulanan militanlar, adliyeye sevk edildi.

Operasyonu İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ekipleri gerçekleştirdi. 1 Şubat’ta Küçükçekmece İlçesi’ne bağlı Tavuskuşu Caddesi üzerinde meydana geldi. Yüzleri beyaz maskeli 2 terörist,  saat 22.35 civarında cadde üzerindeki “Ufuk” adlı kahvehaneye otomatik silahlarla saldırdı. Büyük paniğe sebep olan saldırıda İstanbul nüfusuna kayıtla Mehmet Ümmihan (51) ve Ordulu Serdar Cebeci (37) can verdi,  Malatya, Trabzon Maçka, Denizli Acıpayam, Tekirdağ Şarköy ile Konya Çumra nüfusuna kayıtlı 4 kişi ise yaralandı. Bölgede “Malatyalılar’ın yeri” diye bilinen kahvehaneye yönelik kanlı eylemde Hulusi Şahin (34), Enver Şimşek (59), Durali Şakar (57),  Recep Aktan (57) ve Mehmet Uslu (52) çevredeki hastanelerde tedavi altına alındı.

EYLEM ÜSTÜNE EYLEM

Saldırının ardından kısa sürede Kanarya’ya ulaşan Olay Yeri ve İnceleme Şube Müdürlüğü (OYİ) ekipleri, eylemde kullanılan uzun namlulu ve tabancaya ait çok sayıda boş kovan topladı. Eldeki deliller ışığında dün art arda operasyonlar düzenleyen TEM ekipleri, saldırıyı Cizre ve Sur’da sıkışan terör örgütü PKK’nın gerçekleştirdiğini ortaya çıkardı. Yaklaşık 12 adrese baskın düzenleyen TEM Özel Tim, örgüt üyesi 4 militanı saklandıkları adreslerde yakaladı.

Vatan Caddesi’ndeki TEM Şube’de sorguya alınan militanların kahvehane baskınının yanı sıra, yine Kanarya’da vatandaşlara ve polislere yönelik çok sayıda silahlı eylem gerçekleştirdiği belirlendi. Küçükçekmece Adliyesi’ne sevk edilen militanların düzenlediği eylemler, tarih tarih şöyle sıralanıyor:

-19 Aralık 2015: Kanarya’daki korsan gösteride Kahraman Kömürcü adlı vatandaşın pompalı tüfekle öldürülmesi.
-28 Aralık 2015: Kanarya’da korsan gösteride Çevik Kuvvet görevlisi 2 polis memurunun silahla yaralanması.-Ocak 2016: Çeşitli tarihlerde bir çok aracın kundaklanması ve ayrıca iş yerlerine molotof atılması.
-24 Ocak 2016: Kanarya’daki korsan gösteride, M.V. Işık adlı göstericinin silahla çok sayıda göstericiyi yaralanması.