Maden ocağında 2 işçi öldü !

Maden ocağında 2 işçi öldü !

Mühürlü maden ocağında 2 işçi gaz zehirlenmesinden dolayı hayatını kaybetti.

Zonguldak'ın Kilimli ilçesindeki daha önce bir işçinin hayatını kaybettiği mühürlü maden ocağında bu kez gaz zehirlenmesi nedeniyle 2 madenci öldü.

Zonguldak'ın Kilimli İlçesi Gelik Beldesi'nde 2.5 ay önce 1 işçinin patlama sonucu öldüğü kaçak kömür ocağında bu kez 2 maden işçisi metan gazından zehirlenerek öldü.

Olay, saat 17.00 sıralarında Ayiçi Mahallesi'ndeki kaçak kömür ocağında meydana geldi. Ocakta çalışan maden işçileri Saim Kalkan ve Hasan Ay'ın, uzun süre dışarıya çıkmaması üzerine şüphelenen bir arkadaşı ocağa girdi.

Gaz kokusunu hissederek dışarıya çıkan madenci, diğer arkadaşlarına haber verdi. İşçiler, ocağı havalandırdıktan sonra içeriye girdiklerinde Saim Kalkan ve Hasan Ay'ı baygın buldu. İki madenci, arkadaşları tarafından ocaktan çıkarıldı.

Çağrılan 112 Acil Servis ekibinin yaptığı kontrolde madencilerin öldüğü belirlendi. Kalkan ve Ay'ın cesetleri, ambulansla Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Jandarma ve polis ekiplerinin inceleme yaptığı ocağın tel ile kapatılan giriş bölümünde mühür olduğu saptandı.

Aynı ocakta 20 Kasım 2015'te el yapımı patlayıcı madde ile galeri açma çalışması yapılırken patlama meydana gelmiş ve işçilerden Naci Çiftçi ölürken 3 arkadaşı yaralanmıştı.

Patlamanın ardından ocak sahibi olduğu iddia edilen Caner Ç. gözaltına alınmış ve ocak da 27 Kasım'da mühürlenmişti. Ancak mühüre rağmen ocakta üretime kaçak olarak devam edildiği belirlendi.