Adliyedeki ''kokain'' skandalından şoke eden ayrıntılar

Güncelleme:

Antalya Adliyesi'nde yediemindeki uyuşturucunun çalındığının ortaya çıkmasıyla patlak veren skandalda akıl almaz ayrıntılar ortaya çıktı.

Antalya Adliyesi Adli Emanet Memurluğu'nun uyuşturucu muhafaza edilen bölümünde 6 kilo kokain çalındığının ortaya çıkmasının ardından tutuklanan zabıt katibi G.A.'ın avukatı Ayşen Alkan, "Adliyede herkes müvekkilimin içici olduğunu biliyormuş. İçici bir memurun emanete verilmesi, emanetteki sorumluların o memurun içici olduğunu bilmesine rağmen, orada görevinin devam ettirilmesi belli usulsüzlüklerin üstünün kapatılmaya çalışıldığının göstergesi" dedi. Adli emanet çalışanları Ö.Ö. ile S.S.'ın da tutuklu bulunduğu soruşturmada ifade veren A.Ç., "G.A.'ın uyuşturucu madde kullandığını biliyordum. Şahsın esrar içtiğine defalarca şahit oldum" dedi.

 Antalya İl Emniyet Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, geçen yıl 28 Nisan'da Kepez ilçesi Ahatlı Mahallesi'ndeki bir eve operasyon düzenledi. Evdeki B.K. ile Antalya Adliyesi Adli Emanet Memurluğu'nda görevli zabıt katibi G.A., gözaltına alındı. B.K.'ın üzerinde daralı 117 gram kokain bulundu. G.A.'ın da evine giden ekipler, daralı 10 gram esrar ile 1 hassas terazi ele geçirdi. Ayrıca G.A. ve B.K.'ın dijital materyallerine el konuldu. B.K., ilk ifadesinde, uyuşturucu maddeyi G.A.'dan aldığını söyledi. G.A. ve B.K., geçen 29 Nisan'da tutuklandı. Soruşturma kapsamında olayla ilişkisi olduğu belirlenen K.G. de geçen 10 Haziran'da tutuklandı.

6 KİLO KOKAİN EKSİK ÇIKTI

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, G.A.'ın Adli Emanet Memurluğu'nda görevli zabıt katibi olması nedeniyle idari soruşturma başlattı. Bu kapsamda Adli Emanet Memurluğu'nun uyuşturucu muhafaza edilen bölümünde yapılan kontrolde, 6 kilo kokainin olmadığı anlaşıldı. Bunun üzerine başsavcılık yeni bir soruşturma daha başlattı.

MALİ RAPORLAR İNCELENDİ

G.A. ve B.K.'ın tutuklandıkları süreçte alınan kolluk ve savcılık ifadelerinde; uyuşturucu ödemesinin Bitcoin üzerinden yapılacağına yönelik beyanların bulunması ile şüphelilerin genel bankacılık hareketlerinin tespiti amacıyla Mali Suçları Araştırma Kurulu'ndan (MASAK) rapor talebinde bulunuldu. G.A. ve B.K.'ın dijital materyalleri ve MASAK verileri üzerinden yapılan incelemede, şüpheliler arasında uzun süredir uyuşturucu madde trafiği olduğu anlaşıldı.

ETKİN PİŞMANLIKTAN YARARLANDI

 Bu süreçte etkin pişmanlıktan faydalanan B.K., 18 Ağustos'ta ek ifade verdi. B.K., ifadesinde, G.A. ile arasındaki uyuşturucu ticaretine ilişkin detaylı bilgiler verdi. İfadesinde, Adli Emanet Memurluğu'nda görevli zabıt katibi Ö.Ö.'dan (41) uyuşturucu madde aldığını söyleyen B.K., MASAK raporunda da tespiti yapılan para transferi ile ilgili detayları anlattı.

 UYUŞTURUCU TİCARETİ YAPTIKLARI ANLAŞILDI

Soruşturmanın devamında, G.A., Ö.Ö. ve B.K.'ın süreklilik arz edecek şekilde örgütlü bir faaliyet içerisinde uyuşturucu madde ticareti yaptıkları anlaşıldı. B.K.'ın ayrıca K.G. adlı kişinin G.A.'dan uyuşturucu alması için aracılık ettiğini, kendisine temin edeceği uyuşturucuyu G.A.'ın yönlendirmesi ile yine Emanet Memurluğu'nda görevli S.S.'ın (36) yardımıyla aldığına yönelik ifadesi, dijital materyal tespitleri ile doğrulandı. MASAK verilerinde yapılan incelemede de yoğun para akışları tespit edildi.

2 DOSYA BİRLEŞTİ

 Antalya Adliyesi Adli Emanet Memurluğu'nda 6 kilo kokainin kaybolmasına yönelik soruşturmanın yanı sıra yine Adli Emanet Memurluğu'ndan uyuşturucu madde çıkarıldığına yönelik ihbara ilişkin soruşturma dosyaları birleştirildi. Soruşturma kapsamında 30 Ağustos'ta Ö.Ö., S.S., E.Y., S.Ş., T.P., A.Ç., K.D., S.K., Ali C., Cumhur U., Ali A. ve A.A. gözaltına alındı. A.Ç. ifadesinde, "Adli Emanet Memurluğu'nda görevli G.A.'ın uyuşturucu madde kullandığını biliyordum. Şahsın esrar içtiğine defalarca şahit oldum. Kokain kullandığına denk gelmedim" dedi.

ADLİ EMANET ÇALIŞANLARI TUTUKLANDI

 Şüphelilerden A.Ç., K.D., S.K., A.C., C.U., Ali A. ve A.A. ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. E.Y., T.P. ve S.Ş., adli kontrol talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Soruşturma sürecinde E.Y. ve T.P.'nin tutuksuz yargılanmasına karar verildi. Adli emanet çalışanları Ö.Ö. ile S.S. ise tutuklandı. Ayrıca 10 Haziran'da K.G. ve arkadaşları hakkında yürütülen soruşturma kapsamında Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince düzenlenen operasyonda, S. Ç. ve E. B.'nin uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti yapma veya sağlama suçlarından yakalandığı, tutuksuz yargılanmasına karar verildiği öğrenildi.

İDDİANAME İADE EDİLDİ

 Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'nca hazırlanan iddianame, 10 Mart'ta 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. G.A.'ın 'nitelikli zimmet, uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti yapma veya sağlama, suç işlemek amacıyla örgüt kurma' suçlarından, Ö.Ö. ve S.S.'ın ise 'nitelikli zimmet, uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti yapma veya sağlama, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma' suçlarından cezalandırılması talep edildi. Soruşturma esnasında etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan B.K. ve K.G.'in 'uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti yapma veya sağlama, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma' suçlarından cezalandırılması istendi. E.Y.'nin 'uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti yapma veya sağlama, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma' suçundan, E. B. ve S. Ç.'nin 'uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti yapma veya sağlama' suçlarından, etkin pişmanlık hükümleri kapsamında ifadesi alınan T.P.'nin ise 'uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti yapma veya sağlama' suçlarından cezalandırılması istendi. 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, iddianamedeki eksiklikler nedeniyle dosyayı Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'na iade etti.

 'SORUŞMA AŞAMASI AŞIRI UZUN SÜRDÜ'

 G.A. ve S.S.'ın avukatı Ayşen Alkan, soruşturmanın 11 aydır devam ettiğini belirterek, bu sürenin çok uzun olduğunu, soruşturmanın tamamlanıp yargılamaya başlanılması gerektiğini söyledi. Alkan, "Şüpheli G.A. 29 Nisan 2023'ten itibaren tutuklu. Diğer müvekkilim S.S. de aynı şekilde. Soruşturma aşaması aşırı uzun sürdü. Müvekkillerim bu aşamada çok hak kaybına maruz kaldı. Savunma hakları dosyanın gizli yürütülmesi nedeniyle ellerinden alınmıştır. Bu süreci ne kadar hızlandırmaya çalışsak da müvekkillerim gerekli bilgileri verip, elinden gelen her şeyi yaptı. Ama elimizde olmayan sebepler nedeniyle bu süreç aşırı uzadı" dedi.

'GERÇEKTEN SUÇLULAR KİMSE TESPİT EDİLMELİ'

 Alkan, "İddia edildiği gibi emanetten çalındıysa, emanetin sorumluları ile ilgili herhangi bir soruşturma yürütülmedi. Bununla ilgili bir soruşturmanın olmadığı bilgisini edindik. Antalya Adliyesi'nde emanet gibi önemli bir yerin korunamaması ve oradan 6 kilo kokain çalındığı iddia edilerek, bunun sadece oradaki çalışan memurun üzerine atılmaya çalışılması, hukuka ve usule çok aykırı. Çünkü müvekkilim G.A. zaten içici. Adliyede herkes müvekkilimin içici olduğunu biliyormuş. İçici bir memurun emanete verilmesi, emanetteki sorumluların o memurun içici olduğunu bilmesine rağmen, orada görevinin devam ettirilmesi belli usulsüzlüklerin üstünün kapatılmaya çalışıldığının göstergesi. Dosyayı sadece 2-3 memur üzerine bırakalım, kapatalım düşüncesi olmamalı. Gerçekten suçlular kimse tespit edilmeli. Yargılamanın o şekilde yapılması gerektiğini düşünüyoruz" diye konuştu. (DHA)

 

DHA