Altın da dolar da güneş görmüş kar gibi eridi! Düşüş sürecek mi ?

Altın da dolar da güneş görmüş kar gibi eridi! Düşüş sürecek mi ?
Güncelleme:

Piyasalardaki geri çekilme tüm hızıyla sürerken, dolar 6,92 TL'den, euro 8,42 TL'den, sterlin 9,65 TL'den işlem görüyor. Gram altın 406 TL'den, gümüş 6,19 TL'den fiyatlanırken, Bitcoin de 49 bin 135 dolar seviyesinde.

Dolar/TL, Merkez Bankası’nın sıkı politika duruşunu uzun süre devam ettireceği söylemi ve küresel risk iştahındaki canlı seyirle Ağustos 2020’den beri ilk kez 6.95’in altında işlem görüyor.

Piyasalardaki geri çekilme tüm hızıyla sürerken, dolar 6,92 TL'den, euro 8,42 TL'den, sterlin 9,65 TL'den işlem görüyor. Gram altın 406 TL'den, gümüş 6,19 TL'den fiyatlanırken, Bitcoin de 49 bin 135 dolar seviyesinde.

En son 5 Ağustos 2020’de bu seviyelerde işlem gören dolar/TL’de 6.98 seviyesinin aşağı yönlü kırılmasıyla birlikte Temmuz 2020’de uzun bir süre yatay seyir görülen 6.85 seviyesi takip edilecek.

Bankacılar, 6.85 seviyesinin lokallerin döviz ve altın birikimlerini yoğun bir şekilde gerçekleştirdiği seviyeler olduğu için önemine dikkat çekiyorlar.

Onsu 1.824 dolara kadar çekilen altında, gram altın 402/406, çeyrek altın 652/666, Cumhuriyet altını ise 2.685/2.714 TL alış/satış fiyatıyla işlem görüyor.

Altın fiyatları, dolar kurunun son 6 ayın en düşük seviyelerine gerilemesi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılama süreci ve küresel toparlanmaya ilişkin iyimserliğin artmasıyla yaklaşık 7 ayın en düşük seviyesini gördü.

Küresel piyasalarda geçen yıl, Kovid-19 salgını nedeniyle artan risk algısı, salgın nedeniyle merkez bankaları ve hükümetlerce alınan trilyonlarca dolarlık önlemler, ABD ile Çin arasındaki gerginlik ve salgında ikinci dalga endişeleri, ağustos ayına kadar altının ons fiyatını desteklerken, aşı çalışmalarında sağlanan başarı ve ekonomilerdeki toparlanma ile başlayan düşüş eğilimi devam ediyor.

Yurt içinde ise dolar kurunun seyrine paralel geçen yılın kasım ayında 541 lira ile tarihi zirvesini gören altının gram fiyatı, son 3 ayda yaklaşık yüzde 25 değer kaybederek 405 liraya kadar geriledi ve 22 Temmuz 2020'den bu yana en düşük seviyesini gördü. Son 3 ayda altının ons fiyatının değer kaybı ise yüzde 7 oldu. 

Ekonomi yönetiminin piyasa dostu adımları ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın para politikasındaki sıkı duruşu ile dolar kurunda son 3 ayda görülen düşüş eğilimi, altının ons fiyatındaki gerileme ile birleşince, yurt içinde altın fiyatlarının düşüşü bu dönemde hızlı oldu.

Küresel ölçekte, ABD'deki 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketine ilişkin olumlu haber akışı ile artan risk iştahına paralel altının ons fiyatı baskılanırken, enflasyon görünümüne ilişkin riskler de tahvil faizlerinde en düşük seviyelerin görüldüğü tahminlerini besleyerek altına olan talebi olumsuz etkiliyor.

'Geri çekilme biraz daha devam edebilir ama kalıcı olmaz'

Konuya ilişkin olarak AA Finans Analisti İslam Memiş, altın fiyatlarında yaşanan düşüşlerin bir miktar daha devam edebileceğini ancak kalıcı olmasını beklemediğini söyledi.

Memiş, aşı iyimserliğiyle beraber değerli metallerde yaşanan gerilemenin kalıcı olmayacağını ve yıl içinde yükselişlerini devam ettireceğini dile getirerek, "Bu öngörümüzü, Çin, Hindistan ve Rusya gibi ülkelerin 2021’de altın alımlarına devam etmesi, yeni teşvik paketlerinin açıklanması, düşük faiz politikaları, düğün sezonunda dünya genelinde fiziki altın talebinin artması gibi nedenlere bağlıyoruz" dedi.

Kısa vade için 1.780-1.850 dolar aralığına sıkışan altının ons fiyatının, yıl içinde 2 bin dolar seviyesinin üzerini test edeceğini tahmin ettiklerini aktaran Memiş, geçen yıl altın fiyatlarını destekleyen faktörlerin bu yılda da devam ettiğini kaydetti.

Memiş, yurt içi piyasalarda dolar/TL'nin gerilemesinin, altının gram fiyatında düşüşlere neden olduğuna işaret ederek, "Dolar kurundan olumsuz yönde etkilenen altının gram fiyatının, 7 ayın en düşük seviyesi olan 405 liraya gerilediğini gördük. Biz, biraz daha geri çekilmelerin olabileceğini ancak altının gram fiyatında düşüşlerin kalıcı olmayacağını tahmin ediyoruz. Çünkü fiziki altın talebi hem altının gram hem de altının ons fiyatında yıl içinde yükselişlerini destekleyebilir" ifadelerini kullandı.

'Özellikle altın borcu olanlar düşüşleri yakından takip etmeli'

Yıl içinde dolar kurunda olası toparlanmaların da altının gram fiyatını destekleyeceğine dikkati çeken Memiş, altının gram fiyatının, yaz aylarında tekrar 500 lira seviyesinin üzerini test edebileceğini tahmin etti.

İslam Memiş, altın fiyatlarındaki gerilemenin yatırımcısına alım fırsatı sunduğunu ifade ederek, "Özellikle altın borcu olan, düğün yapacak vatandaşlarımızın düşüşleri yakından takip etmeli ve alım fırsatlarını değerlendirmeli. Dolar kuruna bağlı olarak baskılanma belki bir miktar daha sürebilir ancak orta ve uzun vadeyi göz önünde bulundurduğumuzda, altının gram fiyatının yatırımcısını üzmeyeceğini tahmin ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
 
 Asya borsaları, ekonomik toparlanma konusundaki iyimserliğin ve düşük faiz oranı beklentilerinin yatırımcıları riskli varklıklara doğru yöneltmesiyle prim yaparken dünya borsalarındaki alımlar 12. günde de devam etti.

 Dolar/TL Haziran-Temmuz 2020 döneminde kamu rezerv satışlarıyla 6.85 seviyesinde neredeyse iki ay askıda kalmış, lokaller bu dönemde büyük bir bölümü altın olmak üzere döviz cinsi varlıklarını yaklaşık 15 milyar dolar artırmıştı. Lokallerin bu seviyeden alım yaptıkları döviz cinsi varlıklarını önümüzdeki dönemde TL’ye çevirip çevirmeyecekleri piyasada yakından izleniyor.

TCMB’nin döviz alım ihalelerine başlamak için dedolarizasyonu bir ön şart olarak belirlediği için de süreç ayrıca yakından takip ediliyor.

TL, dolar karşısında ekonomi yönetimindeki kasım ayı başındaki değişiklik sonrası yaklaşık yüzde 21 değer kazandı. Ancak bu değer kazancı Kasım 2020 öncesi dört yılda yaşanan yüzde 60’ın üzerindeki değer kaybının ardından geldi. Kasım’dan beri bakıldığında benzer gelişmekte olan para birimlerinde dolar karşısında yüzde 5 – yüzde 7 arasında değer kazancı yaşanıyor.

Seçiniz...