Antalya'daki "Yasadış Dinleme" Davası

Antalya'daki "Yasadış Dinleme" Davası

Antalya'da aralarında kamu görevlileri, siyasetçiler, üst düzey emniyet mensuplarının da bulunduğu birçok kişiyi dinledikleri iddia edilen sanıkların yargılanmasına devam edildi - Yasadışı dinleme yaptıkları gerekçesiyle yargılanan 3 tutuklu sanıktan 2'si

ANTALYA (AA) - Antalya'da, aralarında siyasetçi, polis ve kamu görevlilerinin de bulunduğu çok sayıda kişiyi yasa dışı dinledikleri gerekçesiyle haklarında dava açılan 3'ü tutuklu 12 sanıktan 2'si hakkında tahliye kararı verildi.

Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar Gökhan Tayuk, Erol Çomak, Sunal Sevindik, tutuksuz sanıklar Mehmet Erdil, Süleyman Şark, Rüştü Çetinkaya, taraf avukatları ve sanıkların yakınları katıldı.

Duruşmada söz verilen tutuklu sanıklardan Gökhan Tayuk, istihbaratın zor bir görev olduğunu ve kendilerinin sadece verilen görevleri yerine getirdiklerini savundu. Tayuk, sahte belge düzenleyerek, yasa dışı dinleme yapmadıklarını hakimlerden alınan izinler ile yasal olarak dinlemeler gerçekleştirdiklerini iddia etti.

Dinlemelerin gerçekleştirildiği tarihte ilin büyüklüğü nedeniyle iki şube müdürlüğü görevi yaptığını anlatan Tayuk, "Dinlenecek numaralar hakimlerin izni ile dinlenir. Hiçbir personel, bir muhbirin ihbar ve bilgisini dikkate almama gibi bir riski almaz. Örnek verecek olursak Hrant Dink suikastı bunlardan biri. Bize gelen istihbarat bilgilerini değerlendirmek zorundayız" diye konuştu.

Duruşmada müşteki olarak dinlenen MHP İl Başkanı Ali Adnan Kaya, 2010 yılında dinlendiğini gazetelerde çıkan haberlerden öğrendiğini söyledi. Kaya, 183 gün boyunca dinleme yapıldığının tespit edildiğini belirterek, "Dinlemeyi yapanlardan şikayetçiyim ama davaya katılmak istemiyorum" dedi.

- "Kamyon şoförü olarak dinlendim"

Eski Kepez Belediye Başkanı Erdal Öner, dinlemenin yapıldığı dönemde belediye başkanı olmadığına dikkati çekti. Dinlendiğini karakola ifade vermek için çağrıldığında öğrendiğini anlatan Öner, "Beni kamyon şoförü olarak dinlemişler. 4 kişilik bir organize suç örgütü kurmuşum gibi beni dinlemişler. Dinlemeyi yapanlardan şikayetçiyim ama davaya katılmak istemiyorum" diye konuştu.

Dinlenenlerden polis memuru Sinan Demir, 2009'da dinlendiğinde Muratpaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü görevi yaptığını söyledi.

Kendisine ait telefon numarasını uzun süredir kullandığına işaret eden Demir, "Dinlendiğimi müfettişlerin çağırması üzerine öğrendim. Eğer dinleme kararını veren hakimler yeteri özeni gösterseydi benim emniyet mensubu olduğumu bilirlerdi. Hakimler yeteri kadar özen göstermemişlerdir. Onun için ben hakimlerin de davaya katılmasını istiyorum. Dinlemeyi yapanlardan şikayetçiyim ve davaya katılmak istiyorum" dedi.

- Tutuklu bir sanık kaldı

Duruşmada ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan Antalya eski İstihbarat Şube Müdürü Sunal Sevindik ve eski istihbaratçı Erol Çomak'ın delilleri karartma ve kaçma şüphesinin bulunmaması nedeniyle tahliyesine, Gökhan Tayuk'un ise tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Duruşma, diğer müştekilerin dinlenmesi için ertelendi.

AK Parti Antalya Milletvekil Mustafa Köse, eski CHP Milletvekili Yıldıray Sapan, Antalya Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, eski İl Milli Eğitim Müdür Osman Nuri Gülay, MHP İl Başkanı Ali Adnan Kaya ve emniyet müdür yardımcılarının da aralarında bulunduğu birçok kişiyi 2009-2013 yıllara arasında yasa dışı dinledikleri iddiasıyla Emniyet Genel Müdürlüğü Strateji Daire Başkan Yardımcısı Mehmet Erdil'in de aralarında bulunduğu 12 sanık hakkında dava açılmıştı.