Aradığınız THK'ya ulaşılamıyor! Belediye Başkanı canlı yayında açıkladı!

Güncelleme:

Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Gürün, orman yangınları sırasında bir yetkiliyle görüşmek için Türk Hava Kurumu’nu aradığını, fakat “Yarın sabah görüşebilirsiniz. 15.30’dan sonra burada kimse kalmıyor” yanıtını aldıklarını söyledi.

2019’dan bu yana kayyum yönetiminde olan Türk Hava Kurumu'nun yangın söndürme uçakları pilotları ile teknisyenlerini işten çıkardığı da ortaya çıkmıştı.

THK tartışılmaya devam ederken, Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Gürün, THK uçaklarıyla ilgili çok kritik bir iddia ortaya attı.

Halk TV'de Özlem Gürses'in programına telefonla bağlanan Gürün, orman yangınları sırasında bir yetkiliyle görüşmek için Türk Hava Kurumu’nu aradığını, fakat “Yarın sabah görüşebilirsiniz. 15.30’dan sonra burada kimse kalmıyor” yanıtını aldıklarını söyledi. Gürün, "THK'dan, görüşecek yetkili birini bulamadık" diye ekledi.

AÇIKLAMA YAPTILAR

Türk Hava Kurumu tarafından operasyonları yönetilen 20 hava aracının Manavgat'taki dahil ülkenin her bölgesinde devam eden yangınlara ara vermeden müdahalede bulunduğu bildirildi.

THK'den yapılan açıklamada, THK'nin tüm yangınlara daha önceden olduğu gibi Orman Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmiş ihale kapsamında müdahale ettiği savunuldu.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Milletimizi derinden üzen orman yangınlarıyla topyekün mücadele edilirken, asılsız iddialarda bulunanlar ağır vebal altındadır. Öte yandan, ciğerlerimiz yanarken daha önceden detaylı açıklama yapılmasına rağmen, (görev yapmayan ve yıllık maliyeti 11 milyonu bulan) pilotların işten çıkarılması hususundaki iddiaların ısrarla tekrarlanması en hafif deyimiyle kötü niyetlerin göstergesidir. Bununla birlikte teknisyenlerimiz de halen görevlerine devam etmektedir. Şu anda Manavgat dahil ülkemizin çeşitli bölgelerinde, 3 adet Beriev BE -200 10 bin litre kapasiteli amfibik yangın söndürme uçağı, 15 adet Mi-8 2 bin 500 litre kapasiteli genel maksat helikopteri, 2 adet genel maksat yangın söndürme CH-47 Chinook 7 bin 500 litre kapasiteli helikopterler, olmak üzere orman yangınlarına müdahale eden tüm araçlar içinde, kiralama yoluyla temin ettiğimiz ve halen kurumumuzca operasyonları yönetilen toplam 20 hava aracımız Manavgat'taki yangın dahil ülkemizin her bölgesinde devam eden yangınlara ara vermeden müdahalede bulunmaktadır."