AYM'den MASAK'ın yetkisine tırpan!

AYM'den MASAK'ın yetkisine tırpan!
Güncelleme:

AYM, CHP'nin başvurusu üzerine Mali Suçları Araştırma Kurulu'a istediği her kurum ve kişiden 'her türlü bilgi ve belgeyi' isteme yetkisi veren Cumhurbaşkanı kararnamesini iptal etti.

DW Türkçe'den Alican Uludağ'ın haberine göre,   Yüksek Mahkeme, Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlı olan Mali Suçları Araştırma Kurulu'na (MASAK) kamu kurum ve kuruluşları, gerçek ve tüzel kişiler ile tüzel kişiliği olmayan kuruluşlardan her türlü bilgi ve belgeyi isteme yetkisi veren Cumhurbaşkanlığı kararnamesini anayasaya aykırı buldu.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla 6 Ağustos 2019 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan kararnameyle MASAK'a "Kamu kurum ve kuruluşları, gerçek ve tüzel kişiler ile tüzel kişiliği olmayan kuruluşlardan her türlü bilgi ve belgeyi istemek" yetkisi verilmişti. 

CHP, düzenlemeyi  anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne taşımıştı.

Yüksek Mahkeme, 24 Şubat tarihli toplantısında iptal talebini görüştü. Mahkeme, MASAK'ın kurum ve kişilerden her türlü bilgileri isteyebileceği yönündeki düzenlemeyi anayasaya aykırı bulurak iptal etti.

Mahkemenin iptal gerekçesinde, düzenlemedeki bilgilerin kişisel verileri de kapsadığı, buna ilişkin herhangi bir güvence kararnamede olmadığı, bu konuda MASAK'a geniş yetki verildiği belirtildi. 

 TBMM BAŞKA'NIN SINIRSIZ ARAÇ YETKİSİ DE İPTAL EDİLDİ

AYM ayrıca, TBMM Başkanı'nın Meclis'e istediği aracı alma yetkisini de anayasaya aykırı buldu.

Yüksek mahkeme, TBMM'nin ihtiyacı olan taşıtların cinsi ve fiyatının TBMM Başkanı tarafından belirleneceği, bu konuda Cumhurbaşkanı kararı aranmayacağı yönündeki düzenlemeyi iptal etti. Böylece TBMM Başkanı'na istediği aracı alma yetkisi veren düzenleme de anayasaya aykırı bulunmuş oldu. 
 PAYLAŞ

DW Türkçe