Bakan Albayrak'tan tepki çekecek zam açıklaması

Bakan Albayrak'tan tepki çekecek zam açıklaması
Güncelleme:

Son bir yılda 5 kez zamlanan elektrik faturaları vatandaşı isyan noktasına getirirken Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, maliyetlere rağmen elektrik fiyatlarına yapılan zammın az olduğunu söyledi.

2019 değerlendirme toplantısına katılan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Son günlerde sosyal medya üzerinde elektrik ve doğalgaz zamlarının gündem olması nedeniyle bir açıklama yapan bakan Albayrak, zammın az olduğunu söyleyerek, “maliyete rağmen elektrikte netteki artiş bunun altinda oldu” dedi.

Sosyal medyada elektrik ve doğalgaz zamlarının eleştirilmesi konusuna da değinen bakan Albayrak , elektrik faturalarında son 1,5 yılda 2 zam, 1 de indirim yapıldığını söyledi. Son 1,5 yılda bakan Albayrak’in dediği gibi 2 zam değil 5 kez zam yapıldı elektrik fiyatlarina. elektriğe 1 Ağustos 2018 ile 1 Ekim 2019 yillari arasindaki 14 ayda beş kez olmak üzere toplam yüzde 56,88 oraninda zam geldi.

Albayrak, elektrikteki artışın sınırlı olduğunu savunarak, “2018’den bugüne kadar ki süreçte, enerji ithalatının dolar kuru nedeniyle oluşturduğu maliyet, petrol fiyatlarının artmasından doğan maliyet, piyasada enflasyonun neden olduğu maliyete rağmen elektrikte netteki artış bunun altında oldu.” ifadelerini kullandi.