Bu anket sonuçları korkuttu: Hala FETÖ'ye güvenenler var!

Bu anket sonuçları korkuttu: Hala FETÖ'ye güvenenler var!
Güncelleme:

Optimar Araştırma Şirketi'nin paylaştığı son anketin sonuçlarına göre, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası "bu yapılara güvenim devam ediyor" diyenlerin oranı yüzde 9,7 olarak gerçekleşti.

Optimar Türkiye'nin Nabzı 15 Temmuz Özel Araştırmasında  FETÖ darbesinin cemaatlere olan etkisini  de ele almış.

EZİCİ ÇOĞUNLUK "GÖNDERMEM" DİYOR

Araştırmaya göre "15 Temmuz darbe girişimi cemaatlere güveniniz/bakışınızı olumsuz etkiledimi?" sorusuna "Hayır etkilemedi, eskiden de güvenmiyordum, şimdi de güvenmiyorum" diyenlerin oranı yüzde 54,6, "Evet etkiledi, artık güven duymuyorum" diyenlerin oranı yüzde 24,5, "Hayır etkilemedi, hala güveniyorum" diyenlerin oranı ise yüzde 8,5 oldu. 

Yanıt vermeyen ya da fikri olmadığını söyleyenlerin oranı da dikkate değer. Yüzde 12,4'ü bu soruya "Bilmiyorum, yanıt yok, fikrim yok" diye yanıt vermiş. 

Bu anket sonuçları korkuttu: Hala FETÖ'ye güvenenler var! - Resim : 1

HALEN GÜVENENLER VAR

"Cemaat okullarına çocuğumu gönderirim" diyenle "bu yapılara güvenim devam ediyor" diyenlerin oranı birbirine yakın. Biri 8.5 diğeri ise diğeri yüzde 9,7.

Araştırma sonuçlarını sosyal medya hesabından yorumlayan Prof. Demir, "Türkiye'de dindarlık çok hızlı biçimde bireyselleşiyor. Muhtemelen Z kuşağının yeni üyeleri ile birlikte bu artış yükselecek ve cemaat desteği daha da düşecek.Tabii bunda cemaatlerin maalesef yaşanan travmayı anlayamamasının ve yeni duruma uyum sağlayamamasının da büyük etkisi var" dedi.